ССМ апелира за почитување на препораките за заштита од коронавирусот

Имајќи ги превид препораките и заклучоците на Светската Здравствена Организација и Министерството за здравство за коронавирусот, најновите случувања во светот и регионот, каде државите превземаат соодветни превентивни мерки се со цел заштита на граѓаните, како и фактот дека на територијата на Македонија веќе е потврден првиот случај на заразено лице од вирусот, Сојузот на синдикатите на Македонија (ССМ) апелира до сите Државни институции и до работодавачите да ги преземат сите мерки за заштита на безбедноста и здравјето, како на работниците, така и на сите граѓани.

– Апелираме сите работници и граѓани, максимално да ги почитуваат и да се придржуваат до препораките на Министерството за здравство за намалување на ризикот од појава на инфекција од коронавирусот и задолжително и често да се мијат рацете со сапун и вода и тогаш кога не се видливо нечисти или да се користи чистач за раце што содржи алкохол, а при кашлање или кивање да се заштитат устата и носот со марамче или со дланката. По употребата марамчињата да се фрлаат во затворени канти, а при кашлање или кивање, како и при грижа за болни, задолжително да се мијат рацете. Потребно е да се воведе дополнителна заштита храната и темелно готвење на истата, се наведува во соопштението на ССМ.

Прочитајте и...  Нови 115 жртви од коронавирус во Холандија

Покрај тоа, според ССМ, треба да се воведе посебна заштита при работа на отворено, да се внимава да се заштити семејството од неиспрана работна опрема, да се штити населението од настинки, односно да се избегнува незаштитен контакт со болни, вклучувајќи и допир на уста, нос и очи, како и незаштитен контакт со домашни или диви животни.

ССМ смета дека почитувањето на мерките во голема мера ќе придонесе за спречување на ширењето на вирусот.

– Загрижени сме за работниците кои во наредниот период заради своите работни обврски ќе бидат директно изложени на постојан контакт, како и за сите граѓани, и ги охрабруваме надлежните институции со сите расположливи капацитети навремено покрај преземањето на сите мерки, да информираат за сите промени со што ќе се придонесе и за спречување на ширење на паника. Потсетуваме дека Синдикатот за градежништво при ССМ, пред околу еден месец веќе апелираше до институциите и работодавачите за преземање на соодветни мерки и активности за спречување на ширење на вирусот на нашата територија, се додава во соопштението на ССМ.

Прочитајте и...  Во пожар во Русија загинаа три деца, две се тешко повредени

Прочитај повеќе

Се намалува бројот на смртни случаи од коронавирус во Франција

Слободен печат

Во Кина расте бројот на нови случаи со Ковид-19

Слободен печат

Опаѓа бројот на заразени од Ковид-19 во Германија

Слободен печат

Заболени тројца свештеници од Московската епархија

Слободен печат

Можно ново зајакување на мерките за превенција од ширење на Ковид-19

Слободен печат

Прв тигар во светот заразен со коронавирус

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Денес треба да пристигне нова група македонски државјани од Велика Британија

Слободен печат

Вчера потврдени 5 нови случаи на Ковид-19 во Косово, вкупно 145 заразени

Слободен печат

Сончево време со температура до 17 степени

Слободен печат

Курсна листа на НБРМ: Колкава е вредноста на еврото денеска?

Слободен печат

Спасени 15 мигранти кои се обиделе да преминат од Франција во Велика Британија

Слободен печат

Епидемиологот Пашагиќ почина од последиците на коронавирусот

Слободен печат