СПЕКТАКЛ НА НЕБО: Неверојатни снимки од затемнувањето на сонцето (ВИДЕО)

Жителите на Јужна Америка имаа несекојдневна прилика да бидат сведоци на спектакуларна појава на небото – целосно затемнување на сонцето.

Феноменот го следеа илјадници луѓе кои се собраа за да бидат сведоци на истиот.

Фото: EPA/Gabriel Romano

Затемнувањето почна од правец на Тихиот Океан, а појасот на видливото затемнување се протегаше над Чиле и Аргентина.

Како што јави Би-би-си, овој спектакл беа во можност да го набљудуваат и снимаат локалните ентузијасти, но, исто така, и најмоќните телескопи во светот.

Оние што го следеле ова затемнување можеле да уживаат во сите фази, проследени со неверојатни светлосни ефекти.

Првиот и единствен дел од Земјата во Тихиот Океан, кој се наоѓал на патот на затемнувањето бил малиот остров Оен.

Прочитајте и...  МЗ: Во последните 24 часа регистрирани 180 нови случаи на ковид-19

Овој ненаселен остров бил во тотален мрак речиси три минути, вчера со почеток во 10.24 часот по локално време.

Прочитај повеќе

Четворица обвинети за непочитување на полицискиот час во Битола

Слободен печат

Невладините организации ќе добијат од Владата 30 милиони денари

Слободен печат

„Бентли“ планира да отпушти илјада работници

Слободен печат

Влада: Денеска поднесени 114 кривични пријави за ширење на заразна болест

Слободен печат

Се огласи Грета за хаосот во Америка: Младата активистка го осуди расизмот!

Слободен печат

Шпанија ги отвара границите за туристи на 1 јули

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Германски неонацисти тренираат во воен камп во Русија- никој не може да им го забрани тоа

Слободен печат

Путин: Норникел ќе ја надомести целата штета предизвикана од излевањето на нафтата

Слободен печат

Безбедностата камера „улови“ воспитувачка која усмрти бебе кое плаче (ВИДЕО)

Слободен печат

Америка закрепнува: Вработеноста во САД во мај порасна за 2,5 милиони

Слободен печат

Бројот на потврдени случаи на инфекцијата со коронавирусот расте побрзо од кога било

Слободен печат

Нема заболени од Ковид-19 меѓу вработените во тетовските градинки

Слободен печат