Сочен и кремаст: Сварете го компирот на поинаков начин

Варениот компир понекогаш може да биде пресув, па затоа најчесто го подготвуваме како пире или го запржуваме во тавче.

За да подготвите поинаков, превкусен варен компир нема да ви биде потребно многу. Доволно ќе ви бидат само компири, кромид, ловоров лист, путер, сол и бибер.

Во вода ставете цели помали или исечени на пловина поголеми компири. Додајте една главица кромид, еден ловоров лист, сол и неколку зрна бибер.

Ставете ги состојките да се варат на средна температура.

Внатрешноста треба да биде мека, но внимавајте да не ги преварите компирите за да не се распаднат.

Кога компирите ќе се сварат исцедете ги и извадете ги сите додатоци што се вареле во водата.

Прочитајте и...  Уништете ги бактериите во организмот со редовно јадење на аронија

Преполовете ги сè уште топлите компири, додајте 2-4 лажички путер на собна температура и зачинете со сол и со бибер.

Прочитај повеќе

Двејн Џонсон повторно најплатен глумец

Слободен печат

Уништете ги бактериите во организмот со редовно јадење на аронија

Слободен печат

Киану Ривс е бесмртен! Глумецот во центарот на смешна теорија на заговор

Слободен печат

Слатко исчекување во најголема тајност: Ед Ширан и неговата сопруга ќе станат родители

Слободен печат

На кампување во Македонија, разговор со Бојан Трајкоски, искусен кампер: Кампувањето е нова култура за новите генерации

Јасмина Кантарџиева Димков

Отстранете ја анксиозноста за помалку од една минута

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Конечно е откриено зошто не успеал првиот брак на Меган Маркл: Тревор бил доминантен во врската (ФОТО)

Слободен печат

11 докажани симптоми на ковид-19 што не смеат да се игнорираат

Слободен печат

Хороскоп за 12 август: Не откажувајте се од соништата!

Слободен печат

Сѐ уште сте сами? Хороскопот ќе ви открие зошто!

Слободен печат

Неда Украден на 70 години се соблече во бикини и ги воодушеви сите! (ФОТО)

Васко Спасоски

„Сакаа Арчи да го одгледувам како сноб“ – Британците никогаш нема да и простат на Меган за тајното крстење на Арчи

Слободен печат