Собранискиот ден ќе биде долг, техничка влада треба да се избере до полноќ

На 2 јуни 2015 година Пржинскиот договор го потпишаа лидерите на четирите партии со најголем број на пратеници.

Долг собраниски ден ги чека пратениците. Власта и опозицијата ќе избираат нова Пржинска влада. Премиерот Заев, како што соопшти утринава во емисијата Утрински брифинг, ја потпиша оставката. Извори во Собранието велат дека партиите на координација кај спикерот Талат Џафери ќе го креираат денот.

Тие треба да се договорат, дали расправата за техничката влада ќе биде долга или пак за збор ќе се јават само координаторите на пратеничките групи. Неодамна спикерот Џафери најави дека целата процедура, народните избраници можат да ја завршат за еден ден. Процедурата предвидува прво спикерот да ја закаже седницата за констатирање на оставката на премерот Зоран Заев, а потоа претседателот на државата Стево Пендаровски да го додели мандатот.

На втора седница за избор на преодната влада, која се очекува да биде во попладневните часови, мандатарот Оливер Спасовски ќе го предложи новиот владин состав кој пратениците треба да го изгласаат до полноќ.

На 2 јуни 2015 година Пржинскиот договор го потпишаа лидерите на четирите партии со најголем број на пратеници. По многу средби во скопската населба Пржино, на 2 јуни 2015 година партиските лидери на СДСМ Зоран Заев, екс претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски, на ДУИ Али Ахмети и на ДПА Мендух Тачи го потпишаа договорот за техничката влада. Обврската која тогаш ја презедоа е 100 дена пред секои парламентарни избори со државата да раководи преодна влада.

Прочитајте и...  Спасовски: Народот ги виде Скопје 2014 во стиропор и ВМРО-ДПМНЕ во криминал и веќе избра сигурна иднина и пари кај граѓаните

На средба кај шефот на државата Стево Пендаровски, партиите се договорија да има предвремени парламентарни избори на 12 април оваа година. Дотогаш ресорот за внатрешни работи треба да го води кандидатот на ВМРО-ДПМНЕ Наќе Чулев, и дополнителниот министер за внатрешни работи од СДСМ, Славјанка Петровска. Основна задача на преодната влада е организирање фер и демократски парламентарни избори. Според договорот од Пржино, првиот полицаец ќе може да разреши или распореди најмногу 15 лица. Во врска со евентуалното поставување на нови раководители, техничкиот минстер за внатрешни има должност по предлог на дополнителниот заменик министер, да именува и нивни заменици. Техничкиот и дополнителниот министер ќе имаат врзани потписи. Ова значи дека секој акт кој е потпишан само од едно лице – нема да важи.

Прочитајте и...  Регистрирани 147 нови случаи на коронавирус во земјава, починаа 6 лица

Министерот има право да ангажира лица за потребите на својот кабинет, а му се овозможува да врши и хоризонтални распоредувања на вработените кои се на негов предлог во бројката до 10% од бројот на хоризонтални распоредувања базирани на просекот на овие распоредувања во последните две години. И дополнителните министри имаат права и должност. Тие работат рамноправно со министерот. Бидејќи имаат врзани потписи, ги разгледуваат и ги потпишуваат сите акти и документи кои се однесуваат на правните, финансиските и кадровските прашања поврзани со организацијата на изборите.

За да нема блокада на работата, министерот и дополнителниот заменик министер се должни веднаш, а најдоцна во рок од еден ден да го одобрат или одбијат актот. Ако актот или документот е потпишан само од едното лице, се смета дека не произведува правно дејство. Доколку не можат да го надминат несогласувањето околу правното, финансиското или кадровското прашање за организирањето на изборите, тогаш Државната изборна комисија во рок од 24 часа е должна да го реши. Таа одлука ќе биде конечна.

Прочитајте и...  Мажите во Албанија живеат пократко и емигрираат повеќе во однос на жените

Управниот суд ќе ја има улогата за разврска за евентуално незаконско постапување. И заменските министри имаат право на советници и кабинетски службеници. На сите, и на техничките и на заменските министри, мандатот им завршува со изборот на нова влада. Инаку по предлог на опозицијата, министерот за труд и социјална политика ќе биде Рашела Мизрахи. На предлог на власта, дополнителен министер во ова министерство ќе биде Санела Шкријељ. Од ВМРО-ДПМНЕ во ресорите финансии, земјоделство и информатичко општество и администрација се предлозите Гордана Димитриеска Кочоска, Цветан Трипуновски и Невенка Стаменковска.

Прочитај повеќе

Шекеринска од Дебар: Минималната плата ќе биде 20.000 денари

Слободен печат

Силјановска – Давкова: Нема самопочит, без почит кон предците, кон историјата, нема дрво без корен

Слободен печат

Мицкоски: Се пријавувам да бидам првиот кандидат за ветинг на македонската политичка сцена

Слободен печат

Спасовски: Народот ги виде Скопје 2014 во стиропор и ВМРО-ДПМНЕ во криминал и веќе избра сигурна иднина и пари кај граѓаните

Слободен печат

Вучиќ ја пофали Македонија дека чесно тестирала и се пофали дека Србија направила најмногу тестови во регионот

Слободен печат

Ахмети од Кичево: Македонија се гордее со Мајка Тереза, ќе се гордее и со премиерот Албанец

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Силен и пороен дожд поплави улици во Битола (ВИДЕО)

Слободен печат

Денес е најлошиот ден од почетокот на пандемијата во светот, новозаразени има преку 200 илјади

Слободен печат

Заев: Ги отворивме вратите кон ЕУ и НАТО, со обезбеден идентитет и со признат јазик

Слободен печат

Филипче: Ќе почнеме со изградба на Клинички центар, првиот блок ќе биде готов за четири години

Слободен печат

Силјановска покажа како се „денса“: Треска на саботната вечер (ВИДЕО)

Слободен печат

Најмалку 43 убиени во судири во Јужен Судан, украдени и десетици говеда

Слободен печат