СНИМКИ ОД ДРОН: Мариупол како Варшава во 1944-та, градот исчезна

Снимки од дрон покажуваат колку е разурнат Мариупол /Фото: Твитер, скриншот

На социјалните мрежи се појави видео од разурнатиот украински град Мариупол, снимено со дрон.

Видео снимката ја објави Бахти Нишанов, кој работи за Организацијата за безбедност и соработка на Европа (ОБСЕ).

– Избегнував да ги објавам уништувањата во Украина, но руското уништување на Мариупол мора да биде објавено. Деведесет проценти од градот е исчезнат. Полскиот претседател Дуда вели дека изгледа како Варшава во 1944 година и во право е, напиша Нишанов на Твитер.

Зеленски пред Французите за Мариупол: Градот е во урнатини како Верден, француските компании да го напуштат рускиот пазар

СПЕЦИЈАЛНО ОД ЛАВОВ | Атовска: Улични борби во Киев, жариште останува Мариупол – се киднапира и убива

Украинско семејството за хоророт во Мариупол: Пукаа во луѓето што чекаа ред ред за вода

Видео на денот