• мариупол

Најбогатиот Украинец, сопственик на Азовстал во Мариупол, ја тужи Русија и бара милијарда долари отштета

Најбогатиот Украинец и сопственик на фабриката за челик Азовстал во Мариупол, Ринат Ахметов, денеска поднесе тужба против Русија до Европскиот суд за човекови права, барајќи отштета за, како што наведе, милијарди долари деловни загуби поради руската инвазија. Ахметов, во чија челичарница украинските борци со недели пружаа отпор на руското гранатирање, ја тужи Русија за „тешки …

Најбогатиот Украинец, сопственик на Азовстал во Мариупол, ја тужи Русија и бара милијарда долари отштета Read More »