Скршен „малерот“: Вардар го доби дербито против Работнички

Вардар после речиси една година е повторно домаќин на Националната арена „Тодор Проески“, во градското дерби триумфираше со резултат 2:0 против Работнички.

Воедно на оваа средба „црвено-црните“ го скршија „малерот“ реализираа погодок по 235 минути и така беше прекинат голгетерскиот пост, но и победничкиот за голема радост на играчите и навивачите на овој клуб.

Во 55. минута Колевски стрелаше по една мешаница за водство 1:0, Работнички можеше веднаш да возврати три минути подоцна, но Тиаго за наша среќа од околу 10 метри шутираше покрај десната статива. Аврамовски во судиското продолжение (90+2) ги постави конечните 2:0 за печат на првата прволигашка победа.

Останатите четири средби од редовната лигашка рунда ќе се одиграат в недела.

Прочитајте и...  На „Енфилд“ никому не му е пријатно, прашајте ги тие од Барселона

10.Шкендија 0

Аталанта ја растури Валенсија, Нагелсман го надмудри Мурињо (ВИДЕО)

Де Брујне во главната улога во триумфот на „граѓаните“ (ВИДЕО)

Вардарци во осминафиналето на ЛШ најверојатно против тимот преку кој лани обезбедија фајналфор

Тренерот на Лајпциг е нов рекордер во Лигата на шампионите

Халанд е најголемата грешка на еден од најдобрите ловци на таленти

Тодоров го избра конечниот список: Отпаднаа тројца дебитанти

единаесет + Осумнаесет =

Рашфорд неизвесен и за Европското првенство

Ванда провоцира: Не знам дали ќе живееме во Париз или Торино

Барселона и официјално донесе играч кој ја чини повеќе од милион евра по натпревар

Ужас во Мексико: Фудбалер уби судија за време на натпревар

НБА легенда и на 64 години без проблем забива (ВИДЕО)