Скршен „малерот“: Вардар го доби дербито против Работнички – Слободен печат
СпортФудбал

Скршен „малерот“: Вардар го доби дербито против Работнички

Денеска во стартниот натпревар од третото коло во Првата македонска фудбалска лига фудбалерите на Александар Васоски ги запишаа првите три бода сезонава.

Вардар после речиси една година е повторно домаќин на Националната арена „Тодор Проески“, во градското дерби триумфираше со резултат 2:0 против Работнички.

Воедно на оваа средба „црвено-црните“ го скршија „малерот“ реализираа погодок по 235 минути и така беше прекинат голгетерскиот пост, но и победничкиот за голема радост на играчите и навивачите на овој клуб.

Во 55. минута Колевски стрелаше по една мешаница за водство 1:0, Работнички можеше веднаш да возврати три минути подоцна, но Тиаго за наша среќа од околу 10 метри шутираше покрај десната статива. Аврамовски во судиското продолжение (90+2) ги постави конечните 2:0 за печат на првата прволигашка победа.

Останатите четири средби од редовната лигашка рунда ќе се одиграат в недела.