Скопјанец со метален чекан го удрил соседот во главата и му го загрозил животот

Фото: Wikipedia

Скопјанец се сомничи дека му нанел тешка телесна повреда на сосед  во населбата Илинден. За 37-годишниот маж, јавен обвинител од ОЈО Скопје донесе наредба за спроведување истражна постапка. На 24 септември во скопската населба Илинден осомничениот со умисла тешко телесно повредил сосед при расправија поради претходно нерасчистени меѓусебни односи. Тој со метален чекан го удрил оштетениот, 49-годишник во главата, нанесувајќи му фрактура со која во опасност му бил доведен животот.

Јавниот обвинител му предложи на судот да определи мерки на претпазливост за осомниченото лице – забрана за напуштање на живеалиштето, одземање на пасошот, обрврска да се јавува во судот и забрана за приближување и воспоставување контакт со оштетениот.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот