Tag : илинден

Вести Македонија

САД го честитаа празникот Илинден

Слободен печат
САД ја честитаа 117 годишнината од празникот Илинден на Северна Македонија со Твитер порака испратена од Амбасадата во Скопје.  -Му се приклучив на претседателот Пендаровски да се одбележи основањето на модерната македонска држава,...
Вести Македонија Слајдер

Реафирмирани вредностите на двата Илиндена, одбележувањето без масовни собири

Слободен печат
Одбележувањето на големиот државен празник 2 Август – Денот на Републиката, Илинден годинава помина во услови на здравствени протоколи поради заштита од ширење на пандемијата...
Вести Македонија

Пожарот кај Тиквешко Езеро предизвикан од невнимателни викендаши кои славеле Илинден

Слободен печат
Пожарот кај Тиквешко Езеро го предизвикале невнимателни викендаши кои славеле Илинден. Од Територијалната противпожарна единица Кавадарци за МИА изјавија дека нивни екипи и екипи од...
Вести Македонија

Министерството за култура со честитка за Илинден: Овој празик е вечно потсетување на она што го имаме и што го живееме денеска

Слободен печат
Министерството за култура упати честитка до граѓаните на Република Северна Македонија по повод еден од најзначајните празници, чествувањето на 2 Август, Илинден – Денот на...
Вести Македонија

Делегации на СДСМ положија цвеќе и оддадоа почит на повеќе локации низ државата

Слободен печат
По повод големиот празник 2ри август – Денот на Републиката, делегација на СДСМ во состав Коста Петров, потпретседател на СДСМ и Марија Георгиевска претседателка на...
Вести Македонија

Мисовски: Илинден е концептот кој обединува и гарантира заедничка и просперитетна иднина

Слободен печат
Дозволете ми од името на претседателот на Собранието на Република Северна Македонија, почитуваниот Талат Џафери, кој поради здравствени причини не е во можност да се...
Вести Македонија Слајдер

Пендаровски од Пелинце: Граѓанското помирување основен услов за функционирање на демократско плурално општество

Слободен печат
На 76 години од Првото заседание на АСНОМ и 117 години од Илинденското востание, денеска во Меморијалниот Центар АСНОМ во Пелинце се обрати претседателот на...
Вести Македонија

Ахмети: Крушевскиот манифест од 1903 година е обединувачка дефиниција за заедничка држава исто колку и Охридскиот договор во 2001 година

Слободен печат
Претседателот на Демократската унија за интеграција (ДУИ) Али Ахмети, го одбележа Крушевското востание од 2 август 1903 година со објава на неговата официјална страница на...
Вести Македонија

Мицкоски: ВМРО-ДПМНЕ е кауза која е повеќе од појаничарените јуришници на власта, за чии грешки во минатото му зе извинуваме на народот (ВИДЕО)

Бојана Нојиќ
Вчера кога напишав дека денеска ќе бидам во Маруништа, имаше и такви кои велеа види го овој не знае каде ќе оди, ќе одел во...
Вести Македонија Слајдер

Џафери: Илинден е симбол на стремежот за подобро утре,напредок и повисоки вредности

Слободен печат
Иако оваа година не се обраќам од Мечкин Камен, на овој начин на ви го честитам големиот празник 2 Август – Денот на Републиката. Илинден...