Скандинавска борба во Токио, Германија за полуфинале против Египет

Фото: EPA-EFE/WU HONG

Денеска заврши групната фаза на машкиот ракометен турнир на Олимписките игри во Токио, по што се дознаа и четвртфиналните двојки.

Во дербито на колото кое го судеа Ѓорѓи Начевски и Славе Николов од Македонија во рамките од групата „А“ Норвешка триумфираше со 32:29 против Франција за прв пораз на „триколорите“ во јапонскиот град.

Сагосен беше најзаслужен за триумфот со седум голови, два повеќе од Гуликсен, а за Французите по пет голови имаат Н. Карабатиќ и Дескат.

Конечна табела, група „А“: Франција 8 бодови, Шпанија 8, Германија 6, Норвешка 6, Бразил 2, Аргентина 0.

Конечна табела, група „Б“: Данска 8 бодови, Египет 8, Шведска 8, Бахреин 2, Португалија 2, Јапонија 2.

Во продолжение погледнете ги четвртфиналните двојки чии натпревари ќе се одржат на 3 август: Франција-Бахреин, Германија-Египет, Шведска-Шпанија и Данска-Норвешка.

Очекуваме Николов и Начевски да продолжат со своето судење на ракометниот турнир во Токио, досега делеа правда на пет средби: Шпанија-Норвешка 28:27, Франција-Германија 30:29, Норвешка-Франција 32:29, Португалија-Египет 31:37 и Португалија-Данска 28:34.

Видео на денот