Што му прави на организмот истовремената зараза со грип и со коронавирус?

Времето на сезонски грип се ближи. Ако тој и коронавирусот се „судрат“, тоа може да создаде многу проблеми. Еве како може да влијаат врз нашето здравје.

Колку и да е голема непознаница коронавирусот, експертите немаат дилема за една работа – истовременото заболување од сезонски грип и од коронавирус би било катастрофално во однос на имунитетот.

Кога еднаш ќе добиете грип или некој друг респираторен вирус, тоа ќе го ослабне вашиот организам.

Вашата одбрана паѓа, станувате ранливи и поволни за добивање друга инфекција, велат експертите.
И коронавирусот и грипот можат да ги нападнат белите дробови, потенцијално предизвикувајќи воспаление, вода во белите дробови или застој на респираторните функции. Секоја болест, освен тоа, може да предизвика сепса, воспаление на срцето, на мозокот или на мускулните ткива. Меѓутоа, сè уште не постојат податоци врз чија основа би знаеле што точно се случува кога некој ќе се разболи истовремено.

Прочитајте и...  Малку жени би имале храброст да го облечат ова: Погледнете како се појави Карлеуша на снимањето на „Ѕвездите на Гранд“ (ФОТО)

Мајкл Метју, професор по медицина и специјалист за интензивна нега на Универзитетот во Сан Франциско, вели дека потенцијалот за воспаление на белите дробови ќе биде поголем доколку телото се зарази и со грип и со ковид-19.

– Овие два вируса заедно можат дефинитивно да ги оштетат белите дробови и да предизвикаат респираторни проблеми. Акутното задушување на дишните патишта може да биде опасно по живот – вели проф. Метју.

И грипот и коронавирусот имаат слични симптоми – температура, кашлица, отежнато дишење, замор, болки во грлото, болки во телото и течење на носот. Некои луѓе може да имаат нагон за повраќање и пролив. Единственото нешто што дефинитивно ги разликува, барем засега, е губењето вкус и мирис, карактеристично за коронавирусот.

Прочитајте и...  Научниците објаснуваат зошто КОВИД-19 за некои луѓе е смртоносен, а кај други предизвикува само благи симптоми

Прочитај повеќе

10 симптоми што укажуваат на почеток на Алцхајмерова болест

Слободен печат

Дневен хороскоп за 30 септември: Во љубовта никаде не треба да брзате, сѐ што е ваше, ќе си дојде

Слободен печат

Виц на денот: Тоалетна хартија

Слободен печат

Ирина Шајк не можеше да си ја закопча сукњата, па ѕирна задникот! (ФОТО)

Васко Спасоски

Како да препознаете дека на вашето тело му недостига магнезиум? Минералот кој е важен за виталните функции!

Слободен Печат

Погледнете зошто путерот од кикирики може да ви помогне полесно да заспиете!

Слободен Печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Малку жени би имале храброст да го облечат ова: Погледнете како се појави Карлеуша на снимањето на „Ѕвездите на Гранд“ (ФОТО)

Васко Спасоски

Страста на жената во овој хороскопски знак привлекува многумина, но е тешка за сакање!

Слободен Печат

Филмскиот фестивал во Кан ќе се одржи во мини, симболично издание!

Слободен Печат

Кајли Џенер ужива во есента: Најмладата милијардерка го дочека новото годишно време во бикини кое едвај ѝ ги задржа градите! (ФОТО)

Слободен Печат

Морничавиот проект на Нетфликс: Што би направиле за само малку слава? (ВИДЕО)

Слободен печат

Ѕвездата од серијата „The Witcher“ сака да биде новиот Бонд: Дали Хенри Кавил е вистинскиот избор за агентот 007?

Слободен печат