Шилегов: Лажните бездомници од дивите населби нема да добијат бесплатни станови

 Министерството за труд и социјална политика презема активности за раселување на лицата кои живеат на дивите депонии под Кале, во Ќерамидница и на Вардариште, а кои се идентификувани дека имаат свој дом, соопшти денеска градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов.

Одговарајќи на новинарско прашање тој нагласи дека лицата што се претставуваат како бездомници и престојуваат во диви населби, нема да добијат бесплатни станови од државата.

– Она што јас го имам како информација е дека станува збор за лица на кои некој им ветуваат дека ако се наоѓаат во тие населби ќе добијат бесплатни станови од државата, што навистина не е точно. Кога ќе ги идентификувате по личните карти, тие се некаде жители на Скопје, каде што имаат свој дом. Меѓутоа, има дел од бездомните лица кои Министерството за труд и социјална политика ги сместува во капацитетите со кои располагаме на територијата на Градот Скопје, одговори Шилегов.

Прочитајте и...  Дебар бара да бидат испратени пулмолог и инфектолог во Општата болница

Шилегов рече дека очекува со координираната акција на Владата за чистење на 14 декември годинава да бидат опфатени и овие диви населби.

Тој потенцира дека колку има послободни такви локации, толку почесто луѓето ќе створат навика да одат да живеат во такви диви населби. Тој најави дека доколку сопственикот на приватното земјиште под Кале не преземе соодветни активности, тогаш градските власти ќе бидат принудени да изречат определени санкции.

Прочитај повеќе

Царовска: Време е за 50:50, за силни жени кои што рамноправно учествуваат во создавање на силно општество

Слободен печат

Димитров и Царовска возеа велосипеди низ Скопје: Возиме сите напред кон ЕУ, таму каде што припаѓаме (ФОТО+ВИДЕО)

Слободен печат

Заев: Не смееме да дозволиме да ја прокоцкаме шансата што заедно ја создаваме овие три години (ВИДЕО)

Слободен печат

Андреевски: Непотизам на дело, таткото и синот Мицкоски преку Машински факултет наплатиле илјадници евра од проекти од државната ЕЛЕМ

Слободен печат

Николовски тврди дека семејството Заеви се јавува како странски инвеститор во најмалку две европски држави

Слободен печат

Спасовски: Секое гласање за ДУИ е глас за ВМРО-ДПМНЕ

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Филипче: Во јули лиценцирани 66 доктори на медицина, половината од нив изразија желба да работат со ковид пациенти

Слободен печат

Што снимаш ти мајмуне- нападната новинарската екипа на Ал Џезира (ВИДЕО)

Слободен печат

Два нови случаи на коронавирус во Кавадарци

Слободен печат

Вучиќ за Ројтерс: Се исплатеа напорите на Германија и Франција, прва релативно оптимистична вест (ФОТО)

Слободен печат

Со европски пари си правеле партиски собир, ВМРО-ДПМНЕ негира, но ќе докажеле после избори (ВИДЕО)

Слободен печат

Иван на кого му беше трансплантирано срце заминува на домашно лекување (ФОТО)

Слободен печат