Шилегов ќе ги учи скопјани како да фрлаат ѓубре

Фрлај го отпадот од 19.00 до 22.00 часот, користи затворени пластични кеси, одвој го пластичниот и стаклениот отпад, се дел од упатствата на летоците, кои, од денеска, доаѓаат со месечните сметки за вода. Од нив, скопјани можат да се информираат како да фрлат електронски отпад, мебел, односно за правилно одлагање на отпадот.

Градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов, на социјалната мрежа „Фејсбук“ напиша дека прашањето за градската хигиена зависи и од граѓаните.

– Тоа е секојдневен циклус во кој што Градот е должен да овозможи навремен и соодветен сервис, а граѓаните и правните лица се должни да се придржуваат до пропишаниот комунален ред. Само на тој начин, со сечија реализација на својот дел од обврските, можеме да се надеваме на значајна промена на планот на градската хигиена. На задната страна на овој леток дадени се насоки за правилно одлагање на комуналниот отпад и телефонските броеви за пријавување кабаст и електронски отпад. Овие насоки не се однесуваат само на корисниците на новите контејнери, туку на сите. Наведен е и телефонот на градскиот инспекторат за да можете да пријавите неправилности кога ќе ги посведочите – напиша Шилегов на „Фејсбук“.

Прочитајте и...  Казни за 147 непрописно паркирани возила

Градскиот татко, ги замолува скопјани да ги почитуваат насоките. Целта, според Шилегов, е сите заедно да влијаеме на подобрување на хигиената во Скопје и за чиста и здрава животната средина.

– Чистотата на јавните површини зависи од сите нас, напиша Шилегов.

Прочитај повеќе

Пандемијата му пречи и на градежништвото: Нема ни градежни материјали, а ни мајстори

Соња Кириџиевска

Русија го укинува задолжителниот карантин за странските државјани

Слободен печат

„Нови мерки, старо другарство“ – гледај театар на отворено

Слободен печат

Трамп: Имам многу добар однос со Фаучи, но не секогаш се согласувам со него

Слободен печат

Прекината прес-конференцијата на гувернерот на Флорида – Го обвинија за фалсификување на бројот на случаи со коронавирус (ВИДЕО)

Слободен печат

Македонија ќе се „запише“ на Оксфорд за вакцинација?

Мими Шушлеска Петкова

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Ангеловски: МВР е подготвено за успешно спроведување на изборите

Слободен печат

Деркоски: Апсолутни невистини се информациите за броење на гласовите од вчерашното гласање (ВИДЕО)

Слободен печат

ОН: Уште 130 милиони луѓе би можеле да гладуваат заради пандемијата

Слободен печат

Чан Сантоки избран за претседател на Суринам

Слободен печат

Јуроп тудеј: Оздравените од коронавирус патат од замор, отежнато дишење и болка во мускулите

Слободен печат

Известувачот на ОН, Дејвид Кеј, ја предупреди Белата куќа за негативниот „ефект на Трамп” врз глобалната слобода на медиумите

Слободен печат