7 C
Скопје

Шефот на иранската дипломатија Зариф: Планетата Земја ќе биде подобро место за живеење без Трамп

Иранскиот министер за надворешни работи Мохамед Џавад Зариф изјави дека „планетата Земја ќе стане подобро место за живот“ по заминувањето на Доналд Трамп од претседателската функција во САД.

Зариф на својот налог на Твитер напиша дека штетите што ги нанел режимот на Доналд Трамп на човечкиот род не биле доволни за неговите екстремисти и нагласи дека „ова се последни срамни денови на Трамп“, пренесе државната иранска новинска агенција ИРНА.

– Тоа што Мајк Помпео ги означи Хутите како терористи со што го влоши хуманитарниот кошмар во Јемен со изнесување на военохушкачки лаги против Иран, покажува краен презир кон мирот, рекол Зариф.

Шефот на иранската дипломатија нагласи дека планетата Земја ќе биде подобро место без Трамп, како и без американскиот државен секретар, Мајк Помпео, пренесе ИРНА.

Прочитајте и...  Гатачки мамат жени во Штип и Кочани, за растурање магии земаат злато

Поврзани вести

Која е нишката што ја поврзува Македонија со кланот „Америка“

Слободен печат

Милета Миљаниќ, ака Мајк падна во Њујорк: Агентите на ФБИ му ставија лисици на рацете на водачот на кланот „Америка“

Слободен печат

Хелен Мирен ќе ја напише светската порака по повод Светскиот ден на театарот

Слободен печат

Вашингтон со критика до Пекинг заради наметнување на изборниот закон во Хонгконг

Слободен печат

ВИДЕО I Еден мигрант загина, а неколку се повредени во експлозија во минско поле во близина на Плитвице

Слободен печат

Захарова: Русија конструктивно ќе одговори на позитивните сигнали од САД

Слободен печат

Остави Коментар