8 C
Скопје

Tag : планета земја

Магазин Магазин слајдер Технологија

Научници објавија детален запис за последното магнетско поместување на Земјата

Слободен Печат
На секои 200.000 до 300.000 години магнетните полови на Земјата се поместуваат односно „се враќаат назад“. Дали она што некогаш било северен пол, може да...
Магазин Магазин слајдер Технологија

Ново истражување: Пред 4,5 милијарди години Месечината се создала при судир на Земјата со друга млада планета

Слободен Печат
Земјата изгубила дури 60% од својата атмосфера при судир со друга млада планета што ја создала Месечината, открило новото истражување. Во новото истажување предводено од...
Вести Македонија

Макрадули: Денот на планетата Земја не смее да биде во сенка на КОВИД-1

Слободен печат
Денот на планетата Земја не смее да биде во сенка на КОВИД-19 и борбата со вирусот и заштитата на планетата мора да биде заедничка, смета...
Вести Магазин

Се откажуваат активностите поврзани со Часот на планетата Земја

Слободен печат
Организаторите на часот на планетата Земја во Македонија поради состојбата со вирусот Ковид 19 ги откажаа сите јавни закажани настани и порачаа исклучувањето на светилките...
Вести Македонија

Македонија на 28 март во мрак за Часот на планетата Земја

Слободен печат
Милиони луѓе ширум светот ќе се обединат во испраќање заедничка порака за спас на планетата Земја, на 28 март, кога ќе се одржи глобалната еколошка...
Вести Свет

Веќе 2000 години температурите на планетата не се зголемиле толку брзо како сега

МИА агенција
Веќе 2000 години температурите на планетата не се зголемиле толку брзо како сега. За да се дојде до овие заклучоци истражувачите користеа податоци за температурата составени од речиси...