Шахпаска од Велес: На 15 јули одиме напред по патот на напредокот

Шахпаска истакна дека е особено горда на социјалната реформа со која социјалната помош пораснала за 300 отсто, а се зголемил и опфатот на приматели.

На 15 јули, излезете и гласајте затоа што секој глас е важен. Затоа што се носат важни одлуки. Не се седи дома. Седењето дома, значи давање шанса за обнова на режимот и враќање на Груевски. Не смееме тоа да го дозволиме, порача носителката  на листа од коалицијата „Можеме” во ИЕ 3 Јагода Шахпаска на средбите со граѓани во Велес.

Таа посочи дека изминатите три години работеле посветено и сработеле многу. Истакна дека за нив секој граѓанин е важен и оти креирале политики од кои сите граѓани имаат директни придобивки.

Шахпаска се осврна на растот на минималната плата од 9.000 на 14.500 денари, растот на просечната плата за околу 5.000 денари, растот на пензиите за 1.700 денари за три години, воведувањето на државната социјална пензија од 6000 денари за лицата кои не ги исполнуваат услови за редовна пензија, растот на платите на лекарите и другите здравствени работници до 40 отсто.

Прочитајте и...  Помпео: Авторитаризмот сѐ уште живее во Русија, Кина и Иран

Шахпаска истакна дека е особено горда на социјалната реформа со која социјалната помош пораснала за 300 отсто, а се зголемил и опфатот на приматели.

– Влезени сме во НАТО, сигурно чекориме кон ЕУ. Граѓаните препознаваат кој вложува во државата издигнувајќи ја на ниво на европски стандарди, вложува во луѓето, а кој краде безмилосно и работи исклучиво за лични и партиски интереси. Време е за нови иницијативи на кои се обврзуваме. Во следниот мандат можеме уште повеќе да постигнеме, бидејќи ги решивме најкрупните прашања што ни стоеа на патот. Продолжуваме да вложуваме во домашната економија и да се бориме за повеќе пари да завршуваат назад кај граѓаните – нагласи Шахпаска.

Прочитај повеќе

Словачка се соочува со втор бран на коронавирусот

Слободен печат

Џасинда Ардерн: Понатамошно ширење на Ковид-19 ќе влијае на одлуката за избори

МИА Агенција

Повторно има интернет во Минск, приведени над 2.000 лица во протестите по претседателските избори

МИА Агенција

ДИЖС: Нема забележано појава на истекување црвена отпадна вода во реката Вардар

МИА Агенција

Комисијата за заразни болести ќе одлучува дали да се воведе PCR тест за патниците од соседството кои транзитираат низ државава

МИА Агенција

Бутан првпат прогласи сеопшт карантин поради едно заразено лице од Ковид-19

МИА Агенција

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Словенечкиот гудачки квартет „Дисонанс” денеска на програмата на „Охридско лето”

МИА Агенција

Рекорден број смртни случаи во Австралија за 24 часа

МИА Агенција

Различни ставови како да почне наставата 

МИА Агенција

Бајден ја одбра за свој кандидат за потпретседател сенаторката Камала Харис

МИА Агенција

Бројот на новозаболени од Ковид-19 дневно се уште трицифрен

МИА Агенција

На тема образование не смее да има импровизации и изговори, во фокусот на реформите интернетот и дигитализацијата

МИА Агенција