Северина подготви жалба на пресудата: Судот не го праша детето - Слободен печат

Северина подготви жалба на пресудата: Судот не го праша детето

Адвокатскиот тим на пејачката Северина Којиќ (47) поднесе две жалби на пресудата на загребскиот Општински граѓански суд, пренесуваат хрватските медиуми. Адвокатите поднесоа и барање за одредување на привремени мерки таткото да не смее да го одведе детето надвор од Хрватска, откако Милан Поповиќ побара од пејачката да му го предаде пасошот од детето.

На споменатиот суд жалбата е поднесена во средата и на триесетина страници детално е образложено зошто треба да се укине пресудата според која момчето не живее повеќе со пејачката. Адвокатите на Северина сметаат дека Судот не ги почитувал одлуките на детето.

Тврдат дека детето има право да знае каде ќе живее и дека, според Конвенцијата на Обединетите нации за права на децата, треба да се праша за мислење и да биде запознаен со сите прашања кои се однесуваат на неговиот живот.

Во пресудата стои и дека Судот не водел сметка дека Милан Поповиќ, освен недвижнини во Загреб, поседува и уште неколку недвижнини надвор од државата, а со право може, како што се наведува во жалбата, да се постави и прашањето каде ќе биде домот на детето.

Прочитај повеќе

Принцот Хари се збогуваше од кралското семејство и пристигна во Канада: Почнува нов живот со Меган и Арчи (ФОТО+ВИДЕО)

Слободен печат

Се породи најпознатата плус сајз манекенка – Животот ни се промени! (ФОТО)

Слободен печат

По шпекулациите за развод Џулија Робертс со сопругот во јавноста: По подолго време заедно на настан (ФОТО)

Слободен печат

Тексас јакната со крзно е апсолутен хит (ФОТО)

Слободен печат

Домашна витаминска вода којa секој треба да ја консумира – Направете си ја веднаш!

Слободен печат

Хороскоп за 21 јануари – Биковите ќе имаат среќа во работата, лавовите можеби ќе ја запознаат сродната душа

Слободен печат

Остави Коментар

15 − one =

Прочитај повеќе

Поради фотографијата на која покажала премногу ги изгубила следбениците на Инстаграм! (ФОТО)

Слободен печат

Шок на сцена! Пејач почина на неговиот настап: „Прекина со свирење, се извини и ја спушти главата“… (ФОТО)

Слободен печат

Рита Ора нема милост: Ги полуде фановите со последните фотографии – позира во проѕирна маичка под која нема ништо! (ФОТО)

Слободен печат

Нашата Ана Марија од Скопје зачекори на модната писта на „Guess“ во Лугано (ФОТО)

Слободен печат

Уловен во прељуба: Реакцијата на овој маж кога ќе сфати дека го снимаат е бесценета (ВИДЕО)

Слободен печат

Зарем е можно вака да изгледа: Први фотки на Камерон Дијаз по породувањето (ФОТО)

Слободен печат