16 C
Скопје

Tag : судот

Хроника

Уште една обвинета призна вина за „Двојник”

МИА Агенција
Уште една од обвинетите вработени во МВР за издавањето на пасоши за случајот „Двојник” призна вина на денешното рочиште пред Основниот кривичен суд во Скопје....
Магазин Магазин слајдер Сцена

Судот конечно ѝ дозволи: Бритни Спирс сега може да зборува во свое име

Слободен печат
Адвокатот на Бритни Спирс, Семјуел Д. Ингам, изјави дека пејачката го замолила од судот да побара сослушување на кое таа ќе може да му се...
Македонија

Судот одреди 30 дневен притвор за Сашо Мијалков

Слободен печат
Кривичниот суд – Скопје, му одреди мерка притвор од 30 дена на Сашо Мијалков, обвинет во случајот ,,Трезор”. Ова одлука следеше по предлог на јавниот...
Хроника

Скопјанец фатен со дрога на „Блаце”

Наредба за спроведување истражна постапка против 47-годишен скопјанец е донесена од Основното јавно обвинителство Скопје, поради основано сомнение дека тој сторил кривично дело – неовластено...
Магазин Магазин слајдер Сцена

Харви Вајнстин побара судот да му ја поништи пресудата за силување

Слободен печат
Осудениот холивудски продуцент Харви Вајнстин (69) вчера побара од Апелациониот суд во Њујорк да ја отфрли пресудата за сексуален напад и силување, според која тој...
Хроника

Судот одлучи: Беливук останува во притвор

Судијата на претходната постапка денеска му го продолжи притворот на Вељко Беливук, Марко Миjковиќ и на група од дваесетина лица кои се осомничени за тешки...
Слајдер Хроника

Боки-13 тврди: Сведокот лаже

МИА Агенција
Судот даде пауза на денешното рочиште за случајот „Меѓународен сојуз”, со цел смирување на ситуацијата по исказот на сведокот на Јованка Стојановска – Кухар, дека...
Магазин Магазин слајдер Сцена

Судот одлучи: Бившиот на Софија Вергара не смее да ги користи нивните замрзнати ембриони

Слободен печат
Софија Вергара победи во судската битка со поранешното момче Ник Лоеб… Пресудата пристигна по повеќегодишното судење, а спорот настана околу двата замрзнати оплодени ембриони кои...
Магазин Магазин слајдер Сцена

Судот одлучи: Жртвите на Вајнстин ќе добијат 17 милиони долари отштета

Слободен печат
Американскиот стечаен судија донесе одлука компанијата на филмскиот могул Харви Вајнстин да им исплати 17 милиони долари отштета на жените, жртви на неговото сексуално насилство....
Магазин Магазин слајдер Сцена

Бритни ја загуби битката: Судот го одби нејзиното барање

Слободен печат
Американскиот суд го одби барањето на Бритни Спирс нејзиниот татко да се отстрани од позицијата нејзин старател. Џејми Спирс е законски старател на својата ќерка...