Tag : судот

Хроника

Десет струмичани казнети од судот по 3.000 евра за непочитување на забраната за движење

Основниот суд во Струмица изрече казни од по три илјади евра во денарска противвредност на десет граѓани кои не ја почитувале забраната за движење, информираше...
Вести Македонија Слајдер

МВР незаконски земала и чувала ДНК материјал, пресуди судот во Стразбург

МИА Агенција
Европскиот суд за човекови права вчера донесе пресуда со која се утврди дека начинот на кој полицијата собира, обработува и чува ДНК материјал не е...
Некатегоризирано

Адвокат од процесот „ТНТ“ тврди: Судот ми го ограничува правото на користење на албанскиот јазик

Со соопштение до јавноста адвокатот Мерџан Даури, кој ја застапува градежната инспекторка од Гази Баба, Елисавета Најдовска во предметот „ТНТ“, се жали од Судечкиот совет...
Еспресо Шоу биз

Северина подготви жалба на пресудата: Судот не го праша детето

Слободен печат
Адвокатскиот тим на пејачката Северина Којиќ (47) поднесе две жалби на пресудата на загребскиот Општински граѓански суд, пренесуваат хрватските медиуми. Адвокатите поднесоа и барање за...
Хроника

Џолев: Некои процеси на СЈО не почнаа од почеток по вина на судот

МИА Агенција
Во Кривичниот суд во моментов има 24 високопрофилни предмети, во рок од две години од почетокот на 2018 до ноември 2019 година завршени се десет,...
Хроника

Обвинителката се повлече од предметот за смртта на Тамара

Слободен печат
Јавната обвинителка која го застапуваше обвинението против лекари и екс директори на Фондот за смртта на малата Тамара Димовска денеска го информираше Судот дека се...
Хроника

СЈО НИЗ БРОЈКИ: Катица Јанева даде пет гола, а само еден прими со „пета“

Горан Наумовски
На социјалните мрежи и во јавноста денеска се крена голема прашина по првостепената пресуда на скопскиот Кривичен суд за случајот „Тревник“ во кој Судскиот совет...
Хроника

Притворен препродавач на марихуана

Куќен притвор бара Основното јавно обвинителство од Скопје за дилер од Скопје, кај кого е пронајдена марихуана. Според ОЈО, тој е обвинет за неовластено производство...
Хроника

Се враќа проширената надлежност на судот во Кавадарци 

По 11 години, се враќа проширената надлежност на судот во Кавадарци. Судијата Лазар Нанев, вонреден професор на Универзитетот „Гоце Делчев”, потврдува дека со измените и...