23 C
Скопје

Се враќам во рингот, лудост е да се одбие Мајк Тајсон

Поранешниот светски боксерски шампион во дури пет тежински категории Рој Џонс Јуниор потврди дека тој е можниoт противниk на легендарниот Мајк Тајсон.

– Да вистина е, Мајк е легенда. Би било лудост да се одбие понудата да влезам во рингот со Тајсон. немав намера да се враќам во рингот и повторно да боксувам но поради Мајк Тајсон подготвен сум на исклучоци. За мене ива е можност која не можам да ја одбијам. Од сите кои сакаат да влезат во рингот со него, тој ме избра мене, а бидејќи веќе одлучи – како тогаш да кажам не – изјави Рој Џонс Јуниор.

фото: твитер/принтскрин/cnnespanol.cnn.com

Денеска медиумите во САД објавија дека Тајсон и Рој Џонс Јуниор разговарале за нивниот дуел кој најверојатно ќе се одржи во септември годинава. Предвидено е да се боксуваат осум рунди, но се уште не е утврдено во која категорија би боксувале.

54-годишниот Тајсон неодамна објави дека планира да се врати во рингот и боксува во хуманитарни цели и веќе започна со тренинзи. Тајсон во кариерата има 50 победи од кои 44 се со нокаут и има уште шест порази и два поништени борби. Последниот бокс меч му беше на 11. јуни 2005 година кога загуби од Ирецот Кевин Мекбрајд.

Четири години помладиот Рој Џонс Јуниор се пензионира во 2018 година со скор од 66 победи од кои 47 со нокаут и девет порази.

Поврзани вести

Струга Трим Лум го испрати Вардар во Втората лига

Слободен печат

Хамилтон на две победи од јубилеј, светскиот шампион ја освои и „Каталуња“

Слободен печат

Ова долго се чекаше, конечно ќе се игра првиот фудбалски меч пред полн стадион

Слободен печат

ВИДЕО: Супер гол на Андонова против Еспањол и го прослави во стилот на Роналдо!

Слободен печат

ВИДЕО: Пандев стартер на „Луиџи Ферарис“, Сасуоло е пред Рома!

Слободен печат

Георгиевски: Одиме во Токио, живеам за олимписки медал!

Слободен печат

Остави Коментар