Се урна станбена зграда во Индија, досега извлечени 20 мртви тела

 Уште неколку тела се извлечени од под урнатини на зграда во близина на главниот индиски финансиски центар Мумбаи, со што вкупниот број на загинати денеска се зголеми на 20, соопшти локалната полиција, пренесе ДПА.

Трикатната станбена зграда во густо населената населба Биванди се урна вчера наутро, додека повеќето станари се уште спиеле. Проценките се, наведува ДПА, дека во време на колапсот во зградата имало повеќе од 60 станари.

Меѓу загинатите има девет деца, изјави претставникот на локалната полиција – Малоји Шинде.

Спасувачката операција продолжуваа со помош на Националните сили за помош при катастрофи (НДРФ).

– Најмалку уште 20 лица е можно се уште да се наоѓаат заробени во урнатините – изјави официјален претставник на НДРФ, цитиран од весникот „Хиндустан Тајмс”.

Прочитајте и...  Вархеји: Односите со Западен Балкан се наш приоритет

Локалната полиција соопшти дека зградата била стара над 35 години и имала потреба од поправки, но дека жителите не ја испразниле и покрај тоа што тоа им било побарано.

Уривањето згради е честа појава во Индија, вообичаено поради неправилна градба, супстандардни материјали и непочитување на прописите.

Многу од овие несреќи се случуваат за време на сезоната на монсуни, појаснува ДПА.

Поврзани вести

ЕУ со санкции за руски функционери за хакерскиот напад на Бундестагот во 2015 година

Слободен печат

ВИДЕО: На вештачки остров во Дубаи отворена најголемата фонтана во светот: Две Гинисови атракции на вода во ист емират

Слободен печат

Алијанса на Албанците: Николовски да одговори дали се согласува со непотизмот на ДУИ?

Слободен печат

Нови рестрикции во Словенија: Се затвораат градинки, хотели и дел од продавниците

Слободен печат

Путин сподели свои сознанија: Во Нагорно Карабах загинале близу 5.000 луѓе на двете страни

Слободен печат

Ќе вроди ли со плод објаснувачката мисија на Георгиевски во Софија?

Маријана Митровска

Остави Коментар