Се одржа првата фестивалска вечер на „Макфест“ на отворено: Учесниците и публиката ги почитуваат мерките! (ФОТО)

Вечерва во Штип се одржува 35. издание на најреномираниот музички фестивал во нашата земја, „Макфест“. 

Оваа година за првпат во неговата историја фестивалот е пред најголемиот предизвик, а тоа е да се одржи и покрај пандемијата со коронавирусот и за првпат на отворено.

Наместо како и секоја година тој да биде во домот на културата „Ацо Шопов“, истиот се одржува на градскиот плоштад „Слобода“, каде постојат услови за почитување на мерките поради вирусот.

Фото: Михаило Донев

Вечерва беше одржана првата и ревијална вечер на која настапија неколкумина досегашни победници и учесници на фестивалот, додека утревечер е финалната и натпреварувачка вечер.

Фото: Михаило Донев

На сцената утревечер ќе настапат доста нови, но и афирмирани изведувачи, меѓу кои: Пере и Нокаут, Драган Спасов – Дац и Александар Митевски, Биба Додева, Димитар Андоновски, Ѓоко Танески и неколку други.

Прочитајте и...  Како да го надминете секојдневното чувство на умор

Екипата на „Слободен Печат“ и утревечер ќе присуствува на фестивалот.

Поврзани вести

На снимањето на последниот „Џејмс Бонд“, за „Кока-кола“ се потрошени неверојатни 65.000 евра

Слободен Печат

Џеф Бриџис откри дека има рак: „Болеста е сериозна, но прогнозите се добри“

Слободен печат

ВИДЕО: Колкава е опасноста да се заразите со корона кога седите на иста маса со заболен од ковид-19?

Слободен Печат

„Номен ест омен“: Се викате Ана или Александар или имате блиски со овие имиња? Прочитајте го значењето

Слободен печат

Дневен хороскоп за 20 октомври: Има денови кога нештата едноставно не функционираат како што треба

Слободен печат

„Долгиот ковид“ влијае на повеќе делови на телото и умот

Слободен печат

Остави Коментар