Саудискиот нафтен гигант Арамко проценет на 1.700 милијарди долари

Саудиска Арабија ја процени државната нафтена компанија „Арамко” на околу 1.600 до 1.700 милијарди долари.

Компанијата објави ажуриран проспект на својата иницијална јавна понуда (ИПО), во која се бара повеќе од 25 милијарди американски долари за продажба на 1,5 проценти од акциите на компанијата.

Со тоа потенцијално би можело да биде најголемата јавна понуда во светот, од најпрофитабилната компанија во светот, јави Би Би Си.

Проценката на вредноста е  помала од 2.000 милијарди американски долари, колку што сакаше да постигне престолонаселедникот Мохамед бин Салман.

Во денешното соопштение се вели дека големината на основната понуда ќе биде 1,5 проценти од акциите на компанијата,а цената ќе биде одредена на 30 до 32 саудиски ријали (8,0 до 8,5 долари). Со тоа, доколку се добие горениот опсег на цени, иницијалната јавна понуда може да биде 25,60 милијарди американски долари.

Прочитајте и...  Андоновиќ: Екстремни левичари и десничари, странски служби или самиот Вучиќ- кој стои зад хаосот во Белград? (ВИДЕО)

Прочитај повеќе

Грчките демонстранти ја нападнаа полицијата, во тензична атмосфера донесен законот за јавни собири (ВИДЕО)

МИА Агенција

Мајка херој: Пред да загине во пожар – го фрли од тераса тригодишниот син, го фати маринец и го спаси (ВИДЕО)

Слободен печат

Седум судански министри поднесоа оставка

Слободен печат

Дел од Карпош утре без вода

Слободен печат

Шекеринска: Ние не плаќавме за стиропори кои глумат мермер, напротив решивме парите да заминат во малите бизниси

Слободен печат

Моќно торнадо ја погоди Минесота, настрада маж кој работел во гаража (ВИДЕО)

Марина Дамческа

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Врховниот суд на САД донесе важна одлука против Трамп поради која тој збесна

Слободен печат

Кучиња откриваат коронавирус во Обединетите Арапски Емирати

Слободен печат

СЗО ја поддржа теоријата за пренос на коронавирусот преку аеросоли, дадоа нови насоки

Слободен печат

Брнабиќ: Со мирни протести го покажуваме демократскиот капацитет

Слободен печат

Митрески: Нашиот план е до 2024 година да отвориме околу 80 отсто од поглавјата со ЕУ

Слободен печат

Мицкоски: Ние се бориме против оние кои го хушкаат народот за да си делат тендери, да возат „мајбах“

Слободен печат