Саудиец киднапирал девојче од Србија додека мајката отишла да земе вода

Фото: EPA-EFE/ROBIN UTRECHT

Четиригодишното девојче од Србија, кое на 6 јуни го киднапираше нејзиниот татко, и е вратено на мајка си благодарение на добрата соработка на Амбасадата на Саудиска Арабија во Босна и Херцеговина и Министерството за надворешни работи на Србија.

Таткото, државјанин на Саудиска Арабија, го киднапирал детето од трговскиот центар и го однел во Босна и Херцеговина. Сепак, ова не се случува првпат, а тој и претходно се обидел да ја однесе во Саудиска Арабија.

Имено, мајката на девојчето пред неколку години запознала Саудиец во Кина, таму забременила, но се вратила во Србија и се породила.

Тие биле во контакт некое време, сакал да го види детето и ја убедил да го донесе во Саудиска Арабија да види каде живее. Потоа им ги зел пасошите и ги киднапирал. Мајката смислила план – да ја посети сестра и. Купиле бурки, се облекле и таа и детето и успеале да избегаат, да летаат од Саудиска Арабија до Емиратите бидејќи тоа било единственото место каде што можеле да одат без некоја ригорозна контрола.

Меѓутоа, во обид да се качат на лет за Србија, детето било откриено како носи бурка. Потоа се случи драма на аеродромот и морале да се јават во српскиот конзулат.

Жената ја објасни ситуацијата и некако одобриле да и дадат пасош за неа и детето (сестрата била единствена со пасош) и да дојде во Србија. Во меѓувреме, таткото покренал судски спор, барајќи старателство. Му било дозволено да го види детето во одредено време и на јавно место. Така било и се сретнале во ТЦ Вождовац на 6 јуни.

Мајката за момент отишла да му купи на детето вода, а тој ја искористил приликата да го киднапира детето и да побегне. Тој илегално преминал во Босна и Херцеговина. Морал да се јави во амбасада за пасош за детето и тогаш реагирал амбасадорот на Саудиска Арабија.

Бидејќи бил сомнителен, амбасадорот ги привел таткото и детето, а на надлежните од МВР им рекол дека само мајката може да дојде да го земе детето. И мајката на девојчето се плашеле да влезат во амбасадата на Саудиска Арабија бидејќи против неа има случај (таткото на детето пријавил кога таа ја напуштила државата).

Така, на покана на амбасадорот вечерва тргнаа мајката и две лица од МСП. За целиот случај биле информирани Интерпол и полицијата на БиХ. Српскиот конзул и саудискиот амбасадор успеале да го убедат таткото мирно да го предаде детето- пишуваат српските медиуми.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот