Салатата со овие три главни состојки е вистински оброк за секого (РЕЦЕПТ)

Ни пристигна летото и вистинските тропски горештини, па доколку сте љубители на полесната храна без јаглени хидрати, или сте на кето-диета, тогаш ова е вистинскиот оброк за вас. Но и доколку не сте, направете си ја, одлична е за секого!

Кетогената или кето диета е посебен начин на исхрана кој подразбира драстично ниско ниво на внес на јаглени хидрати и зголемен внес на масти и соодветен внес на протеини.

Салатата со пилешко, јајца и кашкавал е преполна со протеини и содржи минимален удел на јаглени хидрати, па затоа е идеален оброк за сите оние кои сакат да се хранат во склад со кетогената диета.

Потребни состојќи за салатата:

– 1 помала пилешка шницла
– половина авокадо
– 1 јајце
– 1 домат
– 1 зелена салата
– кришка козји кашкавал
– малку млад кромид (по желба)
– масло, оцет, сол и бибер

Прочитајте и...  СОСЕДИ ОД ПЕКОЛОТ: Комшиите тврдат дека животот им се претворил во вистински хаос откако Меган и Хари се доселиле до нив

Подготовка на салатата:

Сварете го јајцето. Пилешката шницла испечете ја на тавче или обарете ја. Измијте ја салатата, доматот и авокадото, па исецкајте ги на мали парчиња. Печеното пилешко исецкајте го на коцкички. Јајцето излупете го и исечете го на тркалца. Исецкајте малку кромид, а доколку не го сакате, тогаш избегнете го. Сите состојки ставете ги во голем сад, зачинете со масло, оцет, сол и бибер и добро измешајте, на крајот изрендајте козји кашкавал.

Уживајте!

Прочитај повеќе

Историски настан: Астронаутите на Спејсикс и НАСА пристигнаа на вселенската станица (ВИДЕО)

Слободен печат

РЕЦЕПТ: Кифлички со јогурт

Слободен печат

Свештеник одржа миса на Фејсбук, но не забележа дека стиснал погрешно копче (ВИДЕО)

Слободен печат

Ана Николиќ го прифати предизвикот на Цеца: Објави неодолива фотографија од детството!

Слободен печат

Урнебесно! Андрија Милошевиќ ги запали социјалните мрежи со новиот предизвик! (ВИДЕО)

Слободен печат

Не тато, застани немој – Погледнете како овој пензионер и покрај карантинот отиде на кафе – КАКО ГОСПОДИН! (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

„Битлси“, Блонди „U2“: Погледнете како би изгледале омотите на славните музички албуми во време на коронавирус! (ФОТО)

Слободен печат

Неверојатно куче посвоило бебе опосум од кое не се одвојува ниту денес (ВИДЕО)

Слободен печат

Убедени се дека така ќе им биде полесно: Истражување открива зошто луѓето изневеруваат

Слободен печат

Анџелина има сериозна здравствена криза? Светските медиуми пишуваат за актерката, причината е тажна, а асистентките се во паника!

Слободен печат

Коронавирусот го откажа и доделувањето на Тони наградите

Слободен печат

Ава Карабатиќ продава разголени фотографии за 50 евра: „Се сликав како се валкам на креветот“

Слободен печат