Сакате да престанете да се расонувате со кафе: 5 одлични алтернативи за наутро!

Нема ништо лошо во пиењето кафе наутро. Но, некои сакаат да се решат од оваа зависност од кофеин, а другите се борат со здравствени проблеми на кои им штети внесувањето на кафе.

Без обзир на причината за прекинување, нутриционистите тврдат дека постојат одлични алтернативи кои можат да го заменат тој топол напиток.

1. Зелен чај
Студиите покажуваат дека овој чај е добар за оние кои се борат со алергии, дека е одличен за видот, го намалува нивото на холестерол и го намалува ризикот за паѓање на забите.

„Тој содржи помалку кофеин и повеќе антиоксиданси во споредба со кафето. Не можете да станете зависни од зелен чај како од кафето, плус немате главоболки или проблеми со спиење“ , тврди нутриционистката Бижит Зејтлин.

Прочитајте и...  Манекенката Ирина Шајк суптилно провоцира на Инстаграм! (ФОТО)

2. Кефир
Доколку често се чувствувате надуено или ве мачат цревата, ова би можело да биде одличен напиток за вас. Кефир е ферментиран млечен напиток, одгледуван од житни култури. Го подобрува варењето бидејќи е богат со пробиотици.

„Луѓето кои пијат јогурт како пробиотик, ги советувам да преминат на кефир“, рекла нутриционистката Дон Џексон-Блатнер. Таа додава дека кефирот има поголема количина на добри бактерии од јогуртот.

3. Вода со лимон
Лимоните искористете ги за правење совршена замена за утринското кафе.

„Доколку тоа е првата работа која ќе ја испиете наутро, тоа е одлично бидејќи со тоа ја надокнадувате водата која телото ја губи за време на ноќта. Додајте пола лимон во 3 dcl млака до топла вода. Со тоа добивате доволно доза на витамин Ц и полифенол како би го подобриле својот имунолошки состав и здрава кожа“, рекла нутриционистката Џесенки Бејтс.

Прочитајте и...  Имате дилема каде да летувате во нашата земја? Ова се топ 3 дестинации по препорака на Елена Велевска (ФОТО)

4. Смути
Иако овошјето е здраво, немојте да претерувате бидејќи може да дојде до покачување на шеќерот во крвта. Ограничете се на по едно овошје во смути и попрво користете повеќе зелен зеленчук. Како што се спанаќ, кељ, зелка…

Додадете му протеин како јогурт, млеко со мала масленост или протеини во прав. Здравите масти како авокадо исто така се добри за чувствување на ситост.

5. Какао
Оваа сирова намирница во тој чист облик е полна со здрави состојки.

Какаото е богато со минерали, а посебно изобилува со желези, цинк, бакар и манган. Одличен извор на магнезиум, кој е неопходен за фунцијата на многу биолошки процеси во телото.

Сировото какао содржи многу малку кофеин, но има полно теобромини, слични состојки кои делуваат како нежен стимуланс. Теобромин може да пружи случно чувство на еуфорија и задоволство, но со него нема да доживеете нагло пад на енергија како со кафето. После пиење на какао нема да се чувствувате нервозно.

Прочитајте и...  Детали од снимањето на „Пиратите од Карибите“: Зошто Џек Спароу има златни заби и кој актер ја одбил главната улога мислејќи дека филмот ќе биде промашување

Но, битно е како го внесувате. Немојте да купувате преработено какао, туку купете вреќичка чисто какао, загрејте млеко и додајте шеќер по желба. Така ќе добиете најмногу од оваа состојка.

Прочитај повеќе

„Last Expedition“ со нова верзија на „Шефе“ – за XXI век (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Зошто Никола Тесла мислел дека броевите 3, 6 и 9 се клуч на вселената?

Слободен печат

Раперот Канје Вест тврди дека бил заболен од Ковид -19 и открива како се излечил!

Васко Спасоски

Најважна работа која би требало да ја направиме пред почетокот на вториот бран на коронавирусот

Слободен печат

Нема да ја препознаете: Погледнете како изгледала Цеца како матурантка! (ФОТО)

Васко Спасоски

Дневен хороскоп за 10 јули: Денот ви носи голема смиреност и многу убави искуства

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Виц на денот – Мујо и Хасо во Германија

Слободен печат

Шарлиз Терон со хеланки во кои нозете ќе ви изгледаат подолги и потенки! (ФОТО)

Слободен Печат

Докторка сподели одличен трик: Направете ја маската за лице уште поефикасна против коронавирусот (ВИДЕО)

Слободен Печат

Фитнес моделот кој го „полуде“ Инстаграм со своите брзи и ефикасни вежби: Како на брз начин да се спремите за летото (ВИДЕО)

Слободен Печат

Откриена нова кралска тајна: Принцот Чарлс пред Дајана бил во врска со нејзината родена сестра!

Слободен Печат

Проклетството на серијата која ја обожаваат милиони: „Glee“ ја следеја бројни скандали и трагедии, дури и обвинувања за педофилија!

Слободен Печат