15.8 C
Скопје

Tag : какао

Здравје Магазин Магазин слајдер Храна

Путер од какао: Најчистиот природен производ што има широка примена

Слободен Печат
Путерот од какао се добива од пресување на зрна од какао, а со илјадници години се смета за природна чиста маст, која е многу корисна...
Здравје Магазин Магазин слајдер Храна

Ароматичен пијалак: За што е корисно какаото и кога да се избегнува?

Слободен Печат
Ароматичниот какао пијалак освен што има богат вкус е многу корисен за организмот, односно го стимулира и тонизира, а тоа е поради главните состојки теобромин...
Здравје Магазин Магазин слајдер Храна

Топло какао? – Одличен избор: Здравствени придобивки од какаото за кои сигурно не сте знаеле

Слободен Печат
Студеното време нè привлекува во топлината на нашите домови, нè тера да се завиткаме во меките ќебиња и да уживаме во пријатен топол пијалок. За...
Магазин Магазин слајдер Храна

Здраво и вкусно: За што се добри какаото, циметот и каранфилчето?

Слободен печат
Ако сакате вистинско, горчливо чоколадо, значи дека сте љубител на какаото. Тоа е неверојатна билка, вистинска бомба со многу антиоксиданти, кои ги содржи повеќе од...
Магазин Магазин слајдер Храна

Еве како ќе уживате ова попладне – Едноставен колач со вишни и какао: Лесен, сочен и совршено вкусен (РЕЦЕПТ)

Слободен печат
Прекрасен и мек, верувајте дека ќе ве освои уште не првото залче… Потребни состојќи: – 6 јајца – 120 гр брашно – 120 гр шеќер...
Магазин Храна

Нека ви биде интересно и ова попладне – Благ леб со компир, цимет и какао

Слободен печат
Состојки: 500 грама брашно 1 варен компир со средна големина (испасиран) 1 коцка сув квасец 100 грама шеќер 1 ванилин шеќер 1 жолчка од јајце...
Здравје Магазин

Сакате да престанете да се расонувате со кафе: 5 одлични алтернативи за наутро!

Слободен Печат
Нема ништо лошо во пиењето кафе наутро. Но, некои сакаат да се решат од оваа зависност од кофеин, а другите се борат со здравствени проблеми...
Здравје Магазин

Чоколадото е нездрава храна? Кој ви го кажа тоа?

Слободен печат
Препуштете му се на уживањето во чоколадниот вкус без чувство на вина. Научниците го нарекувaат „суперхрана“ а докторите го користат во лечењето на некои здравствени...
Еспресо Здравје

Намирници кои се природен извор на магнезиум

Слободен печат
Магнезиумот ја подобрува енергијата, ви помага да имате подобар сон и ви ги одржува хормоните во рамнотежа. Покрај тоа што можете да го купите како...