Руски природен лек за подобрување на имунитетот

Во текот на пролетта поради алергиите многу луѓе се соочуваат со пад на имунитетот, а со тоа се подложни на многу заболувања.

Рускиот академик Амосов препорачува мешавина од лековити состојки која е одлична за овој период. Според некои наводи, тој на своите пациенти им го давал при постоперативна нега.

Состојки: По 200 грама суво грозје, суви кајсии, суви смокви, ореви, мед (според потребата) и еден лимон со кора.

Сите состојки сомелете ги во сецко или во машина за мелење месо. Додадете го медот и измешајте. Распоредете ја смесата во тегли и чувајте задолжително во фрижидер.

Возрасни и деца над 6 години може да земаат по две лажички на ден, една наутро на празен стомак и една пред спиење, со млеко или со чај.

Прочитајте и...  Рама со апел до граѓаните: Бидете одговорни да нема целосно затворање на Албанија

Напомена: Пред да ги мелете, сите состојки треба да отстојат во превриена вода неколку часа, за да се измијат хемикалиите.

Поврзани вести

Дали навистина ни е потребен додаток на колаген?

Слободен Печат

Ново истражување: Колку се заразни асимптоматските случаи на коронавирус?

Слободен Печат

Примариус Сузана Камберова, специјалист дерматолог: Зимата носи вирусни осипи по кожата

Кристина Апостолова

Како подготвеноста во градинките им помага на децата во целиот образовен процес

Слободен Печат

Како мозокот ги создава нашите „ноќни халуцинации“ или соништа

Слободен Печат

Ако храната и пијалакот ви имаат вкус на бензин, можеби имате коронавирус

Слободен печат

Остави Коментар