Руски хеликоптер со 16 патници се срушил во езеро, седум преживеани

Хеликоптер UH-60/Фото: EPA-EFE/TOMS KALNINS

Рускиот хеликоптер МИ-8 во кој се наоѓале 16 лица утрово се срушил во езеро на Камчатка, пренесува Интерфакс.ру. 

Во несреќата има седум преживеани, а загинале девет лица. 

Хеликоптерот бил со 13 патници и три члена на екипажот кои ги пренесувале туристите од Москва во Санкт-Петербург, пренесува РИА. 

Видео на денот