РУСКИ ЕНДОКРИНОЛОГ ТВРДИ: Овошјето може да дебелее повеќе од месото

На сајтот econet.ru, ендокринологот од Универзитетската болница во Москва, Зухра Павлова, објавила тврдење кое ги руши сите досегашни верувања за здравата исхрана.

„Неодамна прочитав текст за шумското овошје и неговите бенефити. Глобализацијата ни овозможи да имаме на дофат разни овошја и зеленчуци. Се увезуваат од сите страни на светот и ги имаме секогаш кога ќе посакаме. Но, природата не можеме да ја излажеме – шумското овошје има бенефити, но само кога му е сезоната. Значи, ако јадете капини во декември – ништо од здравјето“, наведува Павлова.

Вештачки одгледуваните овошја и зеленчуци немаат ниту половина од хранливите својства што ги имаат кога се во сезона. Друга замка, како што пишува таа, е и верувањето дека овошјето е нискокалорично.

Прочитајте и...  Јана Стојановска: Улогата на мајка ми е најинтересна улога со која сум се сретнала

Луѓето мислат дека со лубениците, јаболката и другите овошја внесуваат само вода и витамини, но не земаат предвид дека таа вода со витамини е преполна и со калории.

„Имам пациенти кои качувале килограми додека јаделе само лубеница. Имајте на ум, овошјето е полно со фруктоза. Вишокот фруктоза, особено наутро, на гладно, доведува до замастување на црниот дроб. Фруктозата исто така придонесува за развој на гојазност. Тоа е еден маѓепсан круг“, наведува Павлова.

Прочитај повеќе

Златна Бубамара 2020: Сашко Коцев го „избриша“ подот со РЕКЕТ, Aтиџе запеа пред публиката! (ГАЛЕРИЈА)

Васко Спасоски

Вознемирувачко видео: Бритни Спирс си го скрши стапалото додека танцуваше

Слободен печат

Што да правите во Скопје ОВОЈ ВИКЕНД

Јасмина Кантарџиева Димков

Русковска се изнасмеа на „Златна Бубамара“- На менито на Сашко Коцев и аферата „Рекет“ (ФОТО)

Слободен печат

Јана Стојановска: Улогата на мајка ми е најинтересна улога со која сум се сретнала

Слободен печат

Хрватски научник пресмета колкави се шансите да починете од коронавирус

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Хороскоп за 28 февруари – Прочитајте што ве очекува овој понеделник…

Слободен печат

Виц на денот: Кавга

Слободен печат

Ексклузивни фотографии од „Златна бубамара“ – Погледнете како е вечерва во „А1 Арената“ (ФОТО)

Михаило Донев

Сашко Коцев на Бубамара: Како да те Кики моја, како да те Фрики моја… (ФОТО)

Слободен печат

Откриена нова „мини Месечина“, која во моментов кружи околу Земјата

Слободен печат

Хит тренинг за витка линија: Согорете 150 калории за 8 минути (ВИДЕО)

Слободен печат