Романскиот парламент со поддршка од 261 пратеник изгласа недоверба на владата

Романскиот Парламент денеска изгласа недоверба на Владата на премиерот Лудовик Орбан.

За недоверба гласаа 261 пратеник, а за да помине предлогот потребни се 233 гласа.

Гласањето за недоверба го предложи опозициската левичарска Социјалдемократска партија, која се обидува да се врати на власт откако изгуби на изборите во октомври минатата година.

Партијата го критикуваше Орбан поради обидите за измени на изборните закони пред локалните избори закажани за јуни.

Политичките аналитичари во Романија сметаат дека Орбан има големи шанси да формира коалициска влада по парламентарните избори закажани за крајот на годинава и да ја врати довербата на инвеститорите, разнишана по неколку години политичка нестабилност.

Според последните анкети, Либералната партија на Орбан двојно ја зголеми поддршката на гласачите на околу 47 проценти од парламентарните избори во 2016 година, додека поддршката за Социјалдемократската партија се преполови на 20 проценти во истиот период.

Прочитајте и...  Почнува новата учебна година

Поврзани вести

Поради продажба на оружје на Азербејџан: Ерменија го отповика својот амбасадор во Израел

Слободен печат

Макрон со обвинување: Турција испратила сириски џихадисти во борбите во Нагорно-Карабах

Слободен печат

Истражување на Универзитетот Корнел во САД: Доналд Трамп е најголем дезинформатор за ковид-19

Слободен печат

Ердоган контра САД, Русија и Франција: Не се мешајте во судирот во Нагорно-Карабах, 30 години го занемарувавте проблемот

Слободен печат

Албанија: Над 8.000 илегални мигранти за девет месеци, 20 отсто побарале азил

Слободен печат

Се јави МОН: Првиот училиштен ден заврши успешно, платформата „Microsoft teams” се покажа стабилна

Слободен печат

Остави Коментар

Поврзани вести

Филипче: Ќе набавиме тестови за ковид-19 кои даваат резултати за 15-ина минути

Слободен печат

За првпат од крајот на април: Италија бележи над 2.000 новозаразени со ковид-19 во еден ден

Слободен печат

Сајкоски со мотивирачки пост на Фејсбук: Поделбите во ВМРО-ДПМНЕ ќе завршат, СДСМ ќе биде поразен

Слободен печат

Унијата бара законско решение: Медицинските сестри се „мајка и татко“ на здравството!

Слободен печат

Хоти: Нема повеќе компромиси во преговорите со Србија

Слободен печат

„Политико“ со порака до Унгарците и Полјаците: Гледајте и учете од Борисов, кој одлично ја разбира играта во ЕУ

Слободен печат