Tag : недоверба

Вести Регион Слајдер

Изгласана недоверба на Владата на Албин Курти

Слободен печат
Вечерва доцна во косовското собрание беше изгласана недоверба на Владата на Албин Курти. Против владата на Курти гласаа 82 пратеници, 32 беа против додека воздржан...
Вести Регион

Собранието во Косово гласа доверба на новата Влада на Курти

Слободен печат
Започна вонредната седницата на косовското Собрание на која пратениците треба да гласаат за доверба на Владата на Курти. Барањето да гласање доверба е на иницијатива...
Вести Регион

Косовскиот Парламент утре ќе гласа за доверба на владата на Курти

Слободен печат
Вонредната седница на косовскиот Парламент на која ќе се гласа за доверба на владата на Албин Курти ќе биде одржана утре во 11 часот. Приштински...
Вести Свет

Романскиот парламент со поддршка од 261 пратеник изгласа недоверба на владата

МИА Агенција
Романскиот Парламент денеска изгласа недоверба на Владата на премиерот Лудовик Орбан. За недоверба гласаа 261 пратеник, а за да помине предлогот потребни се 233 гласа....
Вести Регион Слајдер

Гласањето за недоверба на Владата на Борисов ќе биде на 29 јануари

Слободен печат
Гласањето за недоверба на владата на бугарскиот премиер Бојко Борисов ќе биде одржано на 29 јануари, јави БГНЕС. Дебатите за гласањето недоверба се одржаа денеска,...
Вести Свет

Молдавија: Парламентот и изгласа недоверба на владата

Слободен печат
Пратениците во молдавскиот Парламент денеска и изгласа недоверба на владата. Владата доби доверба од 63 пратеници, додека 101 го поддржаа предлогот за недоверба на владата....
Вести Свет

ПАДНА РОМАНСКАТА ВЛАДА: Парламентот и изгласа недоверба на премиерката

Слободен печат
Романскиот парламент денеска и изгласа недоверба на владата на премиерката Виорка Данчило, јавуваат тамошните медиуми. Дури 238 пратеници гласаа за „рушење“ на премиерката иако биле...
Вести Свет

Италија: Сенатот утре ќе расправа за недоверба на владата

Слободен печат
Утре во полн состав Сенатот во Италија ќе се состане за да го разгледа предлогот за изгласување недоверба на владата. Италијанските медиуми пренесуваат дека Сенатот...
Вести Свет

Пропадна обидот за недоверба на чешката Влада

Слободен печат
Владата на Чешка предводена од популистичката партија АНО преживеа гласање за недоверба што опозицијата го побара по серијата протести против премиерот Андреј Бабиш. Резултатот од...
Вести Македонија

Човековите права на крив колосек, претставките двојно зголемени

Мартин Богатиноски
Граѓаните во 2018 година најголема недоверба искажале во судовите, а тоа го потврдува и двојно зголемениот број претставки во врска со правосудството, открива народниот правобранител...