„Ролинг стоунс“ обвинети за кражба на песна

Фото: Profimedia

Британски рокенрол бенд „Ролинг стоунс“ повторно се соочи со тужба за авторски права, овој пат поради песната „Living In A Ghost Town“. Авторот на песната Серхио Гарсија Фернандез попознат по уметничкото име „Angelslang“ тврди дека своите песни му ги дал на еден од најблиските членови на семејството Џегер, по што ја снимиле споменатата песна за која тврди дека е оригинално негова, пишува „NME“.

Во тужбата, Фернандез тврди дека песната на Ролинг Стоунс „Living In A Ghost Town“ присвоила многу од препознатливите и клучните заштитени елементи од две негови песни, од 2006 година – „Sorry“ и „ Seed Of God“ од 2007 година.

Фернандез тврди дека ЦД-то со музиката му го дал на најблискиот член на семејството на Мик Џегер и дека Ролинг Стоунс ја снимиле споменатата песна недолго потоа.

„Член на потесното семејство на Џегар потврди дека го добил спорното ЦД на обвинетиот преку е-пошта и напиша дека музичките дела на обвинетиот и нивниот стил се она што може да ги интересира Ролинг стоунс“ – гласи изјавата на адвокатите на Фернандез за „Билборд“.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот