Роџер Вотерс со критики кон западните земји: Престанете да го претставувате Израел како жртва!

Роџер Вотерс / Фото EPA-EFE/Andre Borges

Роџер Вотерс, ко-основачот на легендарната музичка група Пинк Флојд, ги осуди западните земји дека Израел, кој со недели го бомбардира Појасот Газа, сè уште сакаат да го прикажат како жртва.

„Луѓето кои живеат во Газа со недели, бомбардирани дење и ноќе од Ф-16. Не можеме ни да замислиме како е. Фактот дека ѝ аплаудира најмоќната империја во светот (САД) е премногу одвратно за верување. Како можат западните земји сè уште да се обидуваат да ги прикажат Израелците како жртви?“, праша Вотерс.

Во интервју за ТРТ Ворлд, Вотерс раскажа како започнал неговиот активизам во врска со Палестина и нападите на Израел врз неа.

Тој изјави дека за време на европската турнеја, неговиот менаџер во програмата додал концерт во паркот Хајаркон во Тел Авив. Вотерс почнал да добива многу мејлови. Во еден од нив било наведено дека просторот каде што требало да го одржи концертот е „изграден на гробовите на Палестинците“. Вотерс се присетил дека го откажал тој концерт веднаш штом дознал за тоа. Познатиот музичар изјави дека концертот го одржал во областа меѓу Тел Авив и Ерусалим бидејќи знаел многу малку за палестинското прашање. Вотерс изјави дека концертот бил успешен, но дека таму одржал говор во кој рекол: „Вие сте генерација млади Израелци кои мора да се помират со своите соседи“. Според него, за време на говорот имало чудни реакции од присутните, во смисла зошто им го кажувал ова.

Една година по концертот, тој го посети Западниот Брег.

„Кога видов што се случува таму беше пострашно отколку што можев да замислам. Младите израелски граничари и луѓе ме гледаа со презир и одвратност додека носев британски пасош во возило на Агенцијата на Обединетите нации за помош и работа за палестинските бегалци на Блискиот Исток. Си помислив; „Ако вака се однесуваат со мене, како се однесуваат кон Палестинците“, рече Вотерс.

Тој рече дека денес многу добро знае како Израел се однесува кон Палестинците.

„Додека зборуваме, тие вршат геноцид во Газа. Луѓето кои живеат во Газа со недели се бомбардирани дење и ноќе. Не можете ни да замислите како е. Фактот дека ѝ аплаудира најмоќната империја во светот (САД) е премногу одвратно за верување. Да не зборуваме за организацијата наречена „наи Брит“, позната по своите про-израелски активности (во Канада) и канадскиот премиер Џастин Трудо. И тој го поздравува сето ова. Како се уште се обидуваат да ги прикажат Израелците како жртви?“, рече Вотерс.

Тој објасни дека неговото започнување со палестинскиот активизам е поврзано со смртта на неговиот татко, кој бил убиен од германски војници на италијанскиот фронт за време на Втората светска војна.

„Не можам да ја раскажам приказната на мојот татко без да се сетам на Газа со моето срце и душа. Мислам, тоа многу влијае на мојот живот во моментов. „Она што Израелците го прават во Газа е надвор од описот“, рече Вотерс.

Посочувајќи дека вестите на мејнстрим медиумите за Израел и Палестина се исто така „пропаганда“, Вотерс нагласи дека мејнстрим медиумите се „говорница на оние што се на власт“.

Тој посочи дека палестинското прашање е „полно со политички и хуманитарни интриги“.

„Израелското лоби се обиде да ги откаже моите настапи во Буенос Аирес со образложение дека сум антисемитист, што секако не сум. Ова е чиста глупост. Сепак, тие измислуваат приказни и потоа ги засилуваат и потоа ги објавуваат одново и одново“, објасни Вотерс.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот