Рис фотографиран во Национален парк Маврово (ФОТО) – Слободен печат
ВестиМакедонија

Рис фотографиран во Национален парк Маврово (ФОТО)

Балканскиот рис сѐ уште е критично загрозен вид.

Фотографија од Рис направена со помош на фотозамки во рамките на проектот за закрепнување на Балканскиот Рис кој се реализира во соработка со Македонско Еколошко Друштво, објави на својата ФБ страница Национален парк Маврово.

Балканскиот рис сѐ уште е критично загрозен вид. Околу 50 возрасни единки живеат на територија на целиот Југозападен Балкан.

Во Македонија има најмногу, можеби 30-40 возрасни единки, додека ситуацијата во Албанија и на Косово е навистина критична.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close