Радмила Димовска, специјалист по ортодонција: Со правилна грижа можеме своите деца да ги заштитиме од кариесот

Кариесот претставува заболување кое се манифестира со локализирана деструкција на забното ткиво. Со правилна грижа можеме своите деца да ги заштитиме од кариесот.

За да го спречиме кариесот кај децата мораме:

ПРАВИЛНО ДА ГИ МИЕМЕ ЗАБИТЕ. Сосема е доволно забите да се мијат двапати дневно, наутро и навечер пред спиење, под услов тоа да е правилно. Четката за заби треба да биде изработена од пластични влакна. Многу е важно да не ја намокриме четката пред миењето заби. Пастата секогаш се нанесува на сува четка, бидејќи со нејзиното мокрење ја губиме цврстината на влакната, а тоа влијае на квалитетот на миењето на забите. Со четката исчеткуваме од непцата кон врвовите на забите. Горните заби ги миеме од горе кон долу, а долните обратно. При секое миење овие движења мораме најмалку шестпати да ги повториме или целото миење на забите да трае меѓу две до пет минути. Бидејќи површините помеѓу забите тешко се мијат, мораме да користиме забен конец. Бидејќи децата потешко се снаоѓаат сами, родителите се тие кои треба да им помагаат и да ги научат правилно да си ги мијат забите. Се смета дека секое дете е спремно самостојно да си ги мие забите без надзор од родител на околу 12-годишна возраст.

Прочитајте и...  Северина објави: Позитивна сум на коронавирусот

ДА ИМААТ ПРАВИЛНА ИСХРАНА. Треба да се намали внесот на шеќери во организмот, односно најважно е да се избегнуваат грицките, бидејќи на тој начин на бактериите кои се во устата им правиме постојан дотур на храна. Тие се размножуваат и можат да предизвикаат кариес. Повеќето од родителите на своите деца пред спиење им даваат млеко или сок од шишенце со цуцла. На тој начин придонесуваат да се зголеми ризикот од појава на кариес, кој се вика циркуларен кариес. Затоа, штом пред спиење ќе се измијат забите, веќе не смееме ништо да ставаме во уста.

Пишува: д-р Радмила Димовска, специјалист по ортодонција, Поликлиника КРУНА МС

Прочитај повеќе

Хороскопски знак кој на неверојатно лесен начин знае да ви го уништи расположението!

Слободен Печат

Најзгодната девојка од Инстаграм за ова лето: Запознајте ја скопјанката Оле! (ФОТО)

Васко Спасоски

10 спални, фонтана, куќа за гости, 12 бањи: Џеј Ло и нејзиниот вереник купија луксузен имот од 40 милиони долари

Слободен печат

Анастасија Ражнатовиќ се сонча во Црна Гора: Пејачката на лежалка во танга-бикини! (ФОТО)

Васко Спасоски

Викторија и Дејвид Бекам ќе станат баба и дедо – Вереницата на Бруклин Бекам е бремена?

Слободен печат

Ќе ве разнежни: Погледнете што се случува во домот на Цеца Ражнатовиќ (ФОТО)

Васко Спасоски

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Зарем е можно ваква трансформација? Погледнете како изгледала пред 10 години една од најзгодните пејачки во моментов на Балканот! (ФОТО)

Васко Спасоски

Северина објави: Позитивна сум на коронавирусот

Слободен печат

Криси Тајген и Џон Леџенд по третпат родители: Познатиот пар ги сподели среќните вести на необичен начин! (ВИДЕО)

Слободен печат

Протестен марш во Минск: Полицијата ги спушти штитовите во знак на солидарност со демонстрантите (ВИДЕО)

Слободен печат

Ламбе Албаковски за првпат го покажа и вториот наследник, синот Димитриј! (ФОТО)

Васко Спасоски

Ова баш секој мора да го прочита: Најубавите зборови на големите уметници за љубовта и среќата напишани некогаш!

Слободен печат