Работник на бензиска пумпа во Германија убиен, поради што побарал од клиентот да носи маска

Германска полиција / Фото: Архива

20-годишен работник на бензинска пумпа во Германија бил убиен од клиент кој побарал да ги почитува античките мерки и ставил маска. Осомничениот за убиство се правдаше велејќи дека бил под стрес поради анти-епидемиски мерки.

Работник на бензинска пумпа во градот Идар -Оберштајн е убиен по расправија со клиент поради почитување на антивирусните мерки, соопшти германската полиција.

Според полицискиот извештај, осомничениот, 49-годишен маж, пукал во работник на бензинска пумпа затоа што го замолил да стави маска.

Полицијата соопшти дека мажот влегол во бензинската пумпа без маска, а 20-годишниот работник го замолил да ги почитува прописите. Тие двајца потоа се скарале, по што човекот без маска си заминал.

Меѓутоа, според полицијата, мажот се вратил еден час подоцна. Овој пат носеше маска, но ја симна и двајцата мажи започнаа нова расправија. Осомничениот потоа извадил пиштол од џебот и го застрелал работникот во пумпата.

По инцидентот, осомничениот избегал од бензинската пумпа пеш, а работникот починал на лице место.

Иако полицијата веднаш тргнала во потрага по осомничениот, тој следниот ден дошол во полициска станица и го признал делото.

Осомничениот, наводно, и рекол на полицијата дека се противи на рестриктивните мерки против ковид -вирусот и дека е многу вознемирен од ситуацијата со пандемијата на коронавирус.

Се почуствува во ќош и „не виде друг излез“. Осомничената ја сметаше жртвата „одговорна за целата ситуација, затоа што ги почитувала правилата“.

 

Видео на денот