Работнички од Свети Николе се водат како Ковид позитивни и се затворени дома и по 35 дена!

Вработена во прехрамбена индустрија во Свети Николе пак, тврди дека 35 дена е затворена дома со решение за изолација.

Работнички во текстилна индустрија во Свети Николе кои биле позитивни на првиот тест на коронавирусот и по 35 дена се затворени дома а полиција секој ден ги контролира бидејќи според решението од Државниот здравствен инспекторат не смеат да го напуштат домот.

Меѓутоа, после 14 дена во изолација, не им било закажано тестирање, па тие се чувствуваат ,,затворени” и ,,заглавени” зашто ниту можат да го напуштат домот, ниту некој доаѓа да ги тестира и да провери дали се негативизирале.

,,Слободен печат” стапи во контакт со жена од Свети Николе која првиот позитивен тест го добила на 9 јули.

-Имав еден позитивен тест за коронавирус, со многу благи симптоми. Само два дена го загубив чувството за мирис и вкус. Но, и 18 дена после тој прв тест, никој не дошол да ме тестира повторно, ниту пак смеам да излезам од дома. Децата ми ги чува свекрвата а сопругот ми е во болница. Го губам веќе трпението. Зошто сум затворена дома подолго од 14 дена и никој не доаѓа да ме тестира? Во Центарот за јавно здравје ме препраќаат во тој во Велес, а од Велес си ја префрлаат топката во Св. Николе. Нема кој да ми закаже тест. Има многу жени што сме затворени дома од истата дата сме тестирани. Како да излезам кога сум во регистар на заразени а неизлечени и затоа што не сум правела тестови кои треба двапати да излезат негативни и уште сум под надзор секој ден – прашува пациентката.

Прочитајте и...  Во Собранието продолжува седницата за избор на заменици министри

Таа е револтирана што животот и е ставен на пауза.

-Нели е срамота што сме затворени дома? Пет души се јавија седи дома, не смееш надвор а сега каде се? Нели 14 дена се седи во изолација, петнаесеттиот ден треба да правиш прв тест, а после два три дена втор контролен тест? Ние во кои пациенти спаѓаме, заборавени седиме дома веќе 18 ден и никој ниту се јавува ниту не повикува да правиме тест. Не сум си ги видела децата и многу ми е тешко – објаснува таа.

Вработена во прехрамбена индустрија во Свети Николе пак, тврди дека 35 дена е затворена дома со решение за изолација.

„Триесет и пет дена сум дома. Шести ден чекам за резултат од вториот тест. Првиот ми е негативен. Ако ви е за утеха на вас што сте дома само 18 дена“, пишува втора жена која се жали за истата проблематика.

Прочитајте и...  Англиската верзија на сајтот на Влада не знае дека имаше избори

Прочитај повеќе

Европска агенција за основни права: Ромите живеат 10 години помалку од другите Европејци

Слободен печат

Почина Жилиет Греко, икона на француската шансона

Слободен печат

Протест во Грција: Блокираа автопат во знак на револт за сместување на мигранти во локален хотел

Слободен печат

ММФ укажува: Години ќе бидат потребни за економска санација на последиците од ковид-19

Слободен печат

Џон Јовановиќ: Почнува нова ера во односите меѓу Србија и САД

Слободен печат

Курц: Откажан годишниот бал во виенската опера поради ковид-19

Сашко Димовски

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Фаучи: Светот ќе се врати во нормала до крајот на 2021 година

Слободен печат

Мицкоски: Бараме независен јавен обвинител и одговорност за незаконски прислушуваните разговори

Слободен печат

Бектеши ги охрабрува приватните компании: Следете ја етничката застапеност како во јавниот сектор

Слободен печат

Несреќа во Нигерија: Експлодира камион-цистерна, меѓу 23. загинати има и деца

Слободен печат

Белоруската полиција со водени топови растерува илјадници демонстранти во Минск (видео)

Слободен печат

Старт на судски процес на обвинителка контра опозиција: Рускоска претрпела душевна болка од изборните спотови на ВМРО-ДПМНЕ

Слободен печат