Првиот човек на УЕФА го крена гласот против ФИФА: Не е добра идеја да се игра Светско првенство на секои две години

Првиот човек на европскиот фудбал, Александар Чеферин/фото: EPA-EFE/Richard Juilliart

Претседателот на УЕФА, Александар Чеферин ја отфрли идејата Светското првенство да се одржува на секои две години, велејќи дека тоа ќе има контра ефект на значењето и големината на натпреварувањето.

Светските првенства во фудбал уште од првиот турнир од 1930 година се одржува на секои четири години, и досега исклучок се само 1942 и 1946 година поради Втората светска војна.

– Светското првенство има вредност токму поради својата реткост и уникатност – вели Чеферин кој зборуваше на генералниот собрание на асоцијацијата на европски клубови.

– Одржувањето на секое две години за жал би го разводнило Светското првенств и со самото тоа би се намалил неговиот легимитет.

ФИФА на предлог на Саудиска Арабија започна студија за одржување на Мундијалите на секои две години, а процесот на консултации и истражуивање го води поранешниот менаџер на Арсенал, Арсен Венгер.

Видео на денот