23.8 C
Скопје

Tag : александар чеферин

Спорт Фудбал

Започна бојкотот на социјалните мрежи на сите клубови во Англија!

Слободен печат
Прекинот во работата на социјалните мрежи започна во петокот попладне и ќе трае до понеделник навечер, а се однесува и на натпреварите од полуфиналето на...
Спорт Фудбал

УЕФА: Ни треба Динамо, пред 30 години Црвена звезда ќе беше во Суперлигата!

Слободен печат
Конгресот на УЕФА во Швајцарија се претвори во дебата за „Суперлигата“. Александер Чеферин, претседателот на Уефа, го отвори самитот на европскиот фудбал со говор на...
Спорт Фудбал

Чеферин: Одлуката на 20 април, сите натпревари на ЕП со навивачи!

Слободен печат
Претседателот на Европската фудбалска унија, Александар Чеферин, учествуваше на хуманитарен натпревар на кој се сретнаа легендите на Хрватска и Словенија за да соберат средства за...
Спорт Фудбал

Финалето во Лигата на шампионите во иднина ќе се игра во Њујорк

Слободен печат
УЕФА планира во иднина да организира неколку големи настани во САД, а шлаг на тортата треба да биде финалето во Лигата на шампионите бидејќи американскиот...
Спорт Фудбал

Претседателот на ФФМ на средба со првиот човек на УЕФА, Чеферин

Слободен печат
Делегација на Фудбалската федерација на Македонија предводена од претседателот Муамед Сејдини и генералниот секретар Филип Поповски денеска во Нион, во седиштето на УЕФА, одржаа работен...
Спорт Фудбал

Стоп за европската Суперлига: ФИФА и УЕФА се закануваат со санкции!

Слободен печат
Во соопштението се нагласува дека ниту еден клуб или играч кој би учествувал во Суперлигата нема да може да игра во натпреварувањата под ФИФА и...
Спорт Фудбал

Чеферин: Македонија ме изненади, една мала земја доби шанса да се промовира!

Слободен печат
Претседателот на УЕФА, Александар Чеферин во интервјуто за српскиот „Информер“ зборуваше за големиот успех на македонската А репрезентација на Европското првенство кое ќе се одржи...
Спорт Фудбал

Првиот човек на УЕФА жестоко го критикуваше Флорентино Перез!

Слободен печат
Во интервјуто за „24.ur“, претседателот на УЕФА, Александар Чеферин, зборуваше за долго најавуваното ново натпреварување, „Суперлига“, кое го загрозува елитното натпреварување на Европската куќа на...
Спорт Фудбал

ВИДЕО: Чеферин апелира до ФИФА, секое играње со рака не е пенал!

Слободен печат
Во фудбалската игра, поточно во казнетиот простор секогаш имало многу сомнителни моменти кога се допирала случајно топката со рака и играчите бурно ќе реагираат и...
Спорт Фудбал

Европското првенство ќе се игра само во една земја!?

Слободен печат
Коронавирусот драстично ги промени плановите на УЕФА кога е во прашање организирањето на следното Европско првенство. Истото годинава требаше веќе да биде завршено, но поради...