Првата дама со сукња над колена го пречека папата (ФОТО)

Првата дама, сопругата на претседателот Ѓорѓе Иванов, Маја, со сукња над колена го пречека папата Франциск, кој денеска пристигна во посета на Скопје.

За време на пречекот во вилата на Водно, Маја седеше спроти него, со кусо здолниште над колена, што е спротивно од правилата на Ватикан.

Фото: Принтскрин

Во официјалниот дрес-код на Ватикан, пишува дека при средба со папата, за жените е прифатливо да носат црна боја, фустани со едноставен крој, со покриени раменици, а исто така стои и дека фустанот мора да е под колена.

 

Бонус видео:

Прочитајте и...  Членовите на СДСМ на пролет ќе избираат претседател

Поврзани вести

Избори за градоначалник на Киев: Кличко во втора рунда со Попов

Слободен печат

Пицула: Честитки до македонските пријатели во СДСМ и до Зоран Заев кои одржаа дигитален конгрес

Слободен печат

Лавров во среда во работна посета на Србија

Слободен печат

Вториот ковид бран „коси“, раст на бројот на заразени и на починати, Филипче апелира на одговорност

Слободен печат

Митко Јанчев ќе се кандидира за лидер на ВМРО-ДПМНЕ кога ќе се бира претседател на непосредни избори

Слободен печат

Заедничко соопштение на Стејт департмент, на Ерменија и на Азербејџан: Примирје во Нагорно-Карабах

Слободен печат

Остави Коментар