9 C
Скопје

Протест во Сараево по најавата за затворање во претстојниот викенд: Купете вакцини скандираа насобраните граѓани

Неколку десетици граѓани се собраа вечерва пред зградата на Кантонот Сараево и изразија незадоволство од одлуката за ново затворање за време на викендотНасобраните скандираа „купете вакцини“ и најавија дека и утре ќе се соберат, но во поголем број.

Протестот беше организиран преку социјалните мрежи, а собир најавија и неколку групи на угостители, пренесува агенцијата „Танјуг“.

Како што вечерва најави премиерот на Кантон Сараево, Един Форто, од петок во 20 часот до понеделник во 7 часот наутро, поради влошената епидемиолошка состојба, ќе работат само аптеките, продавниците за храна и бензинските пумпи додека трговските центри и угостителските објекти ќе бидат затворени.

Прочитајте и...  На инфективните оддели има 1762 пациенти со ковид-19, во Скопје за 24 часа 64 хоспитализирани

Поврзани вести

Добри вести од Русија: Не е регистриран ниту еден случај на тромбоза по примање на вакцината „Спутник В“

Слободен печат

МГ Фешн: Сакаме да инвестираме во парк и фонтана со површина колку градскиот плоштад на паркингот кај Холидеј ИН

СП.

ВИДЕО | Поранешна полицајка од Минесота обвинета за ненамерно убиство за време на рутинско запирање на возило

Слободен печат

Турски суд нареди ослободување на новинарот Ахмет Алтан

Слободен печат

Ново истражување носи лоши вести: Бразилскиот вид се менува за да ја намали ефективноста на вакцините

Слободен печат

Вучиќ ја назначи Невена Јовановиќ за нов амбасадор на Србија во Северна Македонија

Слободен печат

Остави Коментар