Пронајдени коските на повеќе од 60 мамути при изградба на новиот аеродром во Мексико (ВИДЕО)

Коски на повеќе од 60 мамути се пронајдени на градилиште за време на работата на новиот аеродром „Фелипе Анхелес” во Мексико Сити, соопшти Националниот институт за антропологија и историја.

Се смета дека коските се од пред 15.000 години и припаѓаат на колумбискиот мамут.

За време на изградбата на аеродромот, пронајдени се коски од бизони, камили, коњи, луѓе, како и разни предмети.

Откритијата ќе го забават завршувањето на работите за изградба на аеродром во Мексико Сити, а Националниот институт за антропологија и историја соопшти дека остатоци од 14 мамути биле пронајдени во областа Тултепека минатата година.

Прочитајте и...  Коронавирусот е вон контрола, жариштата итно во карантин!

Прочитај повеќе

Кадиев: Не се докажа со ништо дека Јанева е наводно виновна

Слободен печат

УХМР најавува потопло време, но со дождови, грмежи и засилен ветер

Слободен печат

„Најтешкиот дел е се уште пред нас“: Франција очекува пад на економијата од 11 отсто

Слободен печат

Милошев: Нема препорака за воведување карантин или полициски час во Штип

Слободен печат

Кадиев: Треба да се запрашаме дали „Рекет“ е создаден за затворање на предметот „Империја“?

Слободен печат

Борел ја осуди полициската бруталност во САД: Ова е злоупотреба на моќ и од тоа треба да се откажеме

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Русија воведе привремена забрана за увоз на нафта

Слободен печат

Животната приказна на Милка Ефтимова: Секогаш остана дама

Ј.К.Д

Инцидент во Австралија: Полицаец нападна тинејџер (ВИДЕО)

Слободен печат

НАСА ПРЕДУПРЕДУВА: Голем астероид се доближува кон Земјата!

Слободен печат

Модернизација на Царинската управа со грант од Јужна Кореја

Слободен печат

За време на протестите во САД уапсени околу 5.600 луѓе: Палежи и грабежи во Њујорк и Лос Анџелес

Слободен печат