Продолжува политичката криза во Перу

Педро Кастиљо/ Фото EPA-EFE/SPENCER PLATT / POOL

Владите на Мексико, Аргентина, Еквадор и Боливија го поддржаа продолжувањето на мандатот на Педро Кастиљо во Перу, каде што тој се соочува со неколку кривични истраги и постојани закани за импичмент, пишува Ројтерс.

„Ја повторуваме нашата солидарност со легитимно избраните власти“, се вели во заедничката изјава на земјите. „Ние веруваме дека сите (перуански) политички актери ќе дадат приоритет на градење на широк консензус“.

Левичарот Кастиљо, поранешен учител и земјоделец израснат во сиромашно семејство во руралните Анди во Перу, дојде на власт минатата година.

Додека неговиот избор ги исплаши инвеститорите, Кастиљо оттогаш го ублажи својот став, задржувајќи ги технократите во клучното министерство за финансии. Но, тој помина низ многу кризи, вклучително и преживување на два обиди за импичмент и реконструкција на неговиот кабинет.

Тој е и под шест одделни кривични истраги за, меѓу другото, попречување на правдата при отпуштање на министер за внатрешни работи. Опозициските пратеници рекоа дека би сакале да започнат трет обид за импичмент, но признаваат дека немаат гласови да го соборат.

Видео на денот