Tag : перу

Спорт Фудбал

Најцрниот ден во фудбалската историја: Поништен гол однесе во смрт дури 328 човечки животи (ВИДЕО)

Слободен печат
За познавачите на фудбалската историја тоа беше „Хилсборо пред Хилсборо“ и „Хејсел пред Хејсел“, тоа беше стадионот на смртта. Причина за тоа е што фудбалскиот...
Вести Ви Препорачуваме Свет

Ова е следниот епицентар на епидемијата: Едни жртвите од коронавирусот ги погребуваат во масовни гробници, други ги бараат телата по мртовечници (ФОТО)

Слободен печат
На 12. мај, на Меѓународниот ден на медицинските сестри и техничари, припадниците на оваа струка одржаа демонстрации во Бразилија во знак на сеќавање на 109...
Вести Свет

Врв на епидемијата во Перу

МИА Агенција
Бројот на инфицирани со коронавирусот во Перу оваа недела расте со голема брзина и до денеска има 20 илјади потврдени случаи. Милиони граѓани на Перу...
Вести Ви Препорачуваме Свет

„Железна дисциплина“: Снимки од воздух покажуваат како сите треба да се однесуваме во време на пандемијата (ВИДЕО)

Слободен печат
Кадри снимени со дрон од Чиклајо, град во Перу, се доказ дека тамошните граѓани држат „железна дисциплина“. Голем број на граѓани се забележани како мирно...
Здравје Магазин

Поради лажните вести мораа да реагираат експерите: Не, морската сол не ги излечи заразените во Перу!

Слободен печат
Во Перу веќе една недела нема смртни случаи бидејќи таму „го пронашле“ лекот за коронавирусот и тоа средство секој го има во својот дом –...
Вести Свет

Во Перу воведени одвоени ограничувања за движење на мажите и жените

МИА Агенција
Перу почна да спроведува нови строги мерки за да го спречи ширењето на коронавирусот, ограничувајќи го движењето на јавноста кај машкиот и женскиот пол. Мажите можат...
Вести Македонија Слајдер

МНР: Седум македонски граѓани вратени од Перу во Европа

МИА Агенција
Уште седум македонски граѓани се успешно репатрирани од перуанскиот главен град Лима на европско тло со поддршка од португалското МНР. соопшти денеска Министерството за надворешни...
Вести Македонија

Штипскиот авантурист Христијан Митев заглавен во Перу

МИА Агенција
Дваесет и шестгодишниот Христијан Митев од Штип е во градот Куско во Перу. Штипјанецот што сам го истражува светот е заглавен во овој град, а...
Вести Македонија

МНР: Македонските граѓани кои како туристи беа заглавени во Перу слетаа во Виена

Четворица македонски граѓани, кои беа затекнати како туристи во Лима, Перу, по телефонски разговор Никола Димитров – Александер Шаленберг, во организација на амбасадите на Северна...
Вести Свет

Прв случај на коронавирус во Перу

Слободен печат
Прв случај на лице инфицирано со новиот коронавирус е регистриран во Перу, потврди претседателот Мартин Вискара. Пациентот е 25-годишен маж кој престојувал во Шпанија, Франција...