1.1 C
Скопје

Притисокот постојано ќе ви биде 120/80 ако јадете лук и цимет

Луѓето што имаат проблеми со притисокот, пред сѐ мора да ги променат прехранбените навики.
Крвниот притисок можете да го регулирате со лекови, но и со консумирање здрави производи. Два природни производи се посебно корисни за луѓето со висок крвен притисок затоа што експресно го намалуваат.

Цимет

Неколку студии потврдија дека систолниот и дијастолниот притисок кај возрасните лица го намалува добро познатиот ароматичен зачин. Доколку ставите половина лажичка во својата дневна исхрана, полесно ќе го контролирате високиот крвен притисок. За инстант ефект, шмукајте половина лажичка цимет во прав, а потоа испијте чаша вода.

Лук

Лукот кој многумина го прогласуваат за најздрав на светот, експресно го намалува високиот крвен притисок. Ги опушта крвните садови и ги проширува, поради што крвта полесно циркулира, па на тој начин притисокот се намалува.

Прочитајте и...  д-р Боровиќ: GE 132 + Natural е редовна терапија за постковид болните во Србија

За брзо намалување на притисокот, згмечете три чешниња лук и изедете го сам или со малку леб.

Важно е да се знае дека е најдобро лукот да се гмечи пред консумирањето, бидејќи така ја поттикнуваме ензимската реакција во која настанува алицинот, моќен спој со кој лукот се брани од нападот на бактерии и габички.

Поврзани вести

Фановите „полудеа“ по модниот избор на Цеца со животински принт: Велат дека никогаш не изгледала толку добро!

Слободен печат

Кејт Хадсон раскажа за својот татко кој го напуштил семејството кога таа била дете

Слободен Печат

4 хороскопски знаци на кои им претстои период исполнет со среќа и успеси според ѕвездите

Слободен печат

Редок камен со необична сличност со „Cookie Monster“ со вредност од 10.000 долари

Слободен Печат

Лидија Вукичевиќ за Риалда Кадриќ: „Таа беше прекрасна и ведра личност“

Слободен печат

Ново истражување: Многу луѓе веќе имаат одреден степен на имунитет на ковид-19, еве зошто

Слободен Печат

Остави Коментар