Претседател, премиерка и племенски лидер – главните конкуренти на Грета Тунберг за Нобеловата награда

Тинејџерката и климатска активистка Грета Тунберг (16) е главен фаворит за Нобеловата награда за мир оваа година. Добитник на 100-тата Нобелова награда за мир ќе биде објавен утре, пренесува српски „Телеграф“.

Ако младата Швеѓанка ја добие наградата, таа ќе биде најмлад добитник на Нобеловото одличје. Малала Јусуфзаи имаше 16 години кога се закити со оваа награда во 2014 година.

Оваа година има дури 301 кандидат во трката за престижната награда, 223 поединци и 78 организации. Имињата на номинираните и оние кои ги номинирале нема да бидат објавени во следните 50 години.

Младата Швеѓанка првпат вниманието на јавноста го привлече во август 2018 година, поради тоа што одби да оди на училиште во знак на протест и стоеше пред шведскиот парламент, барајќи од политичарите во Шведска одговор и делување за климатските промени.

Прочитајте и...  Во Италија се зголемува бројот на новозаразени со ковид-19

Таа според обложувалниците во моментов ја има пол позицијата, односно многумина ширум светот сметаат дека ќе биде добитничката на престижната награда.

Сепак, тинејџерката не е единствената за која медиумите велат дека е потенцијален добитник. На списокот се бројни светски лидери, како што е Абиџ Ахмед, премиерот на Етиопија. Благодарение на него, неговата земја го заврши крвавиот судир со Еритреја.

Потоа, тука е и Раони Метуктире, племенски лидер на бразилските домородци и активист кој ја водеше кампањата за заштита на Амазонија, како и премиерката на Нов Зеланд, Џасинда Ардерн.

Меѓу 78-те организации, обложувалниците предвидуваат дека се „Репортерите без граници“, како и Советот за човекот права на Обединетите нации.

Добитникот на Нобеловата награда ќе биде објавен во петок во Осло, Норвешка. Минатата година оваа награда ја доби Надиа Мурад, поранешна затвореничка на Исламска држава и лекарот Денис Мукверге.

Прочитајте и...  Ахмети: Време е за прв албански премиер во земјава

Прочитај повеќе

Ердоган го послуша народот- нема полициски час за време на викендот

Слободен печат

Жителите на „Жданец” и „Трнодол” вечерва без вода

Слободен печат

Министерство за здравство демантира дека Филипче прикрил 20- тина случаи со ковид-19

Слободен печат

Кандидатите за ректор на УКИМ бараат да прекине постапката за избор на ректор

Слободен печат

Велика Британија е втора земја во светот со повеќе од 40 илјади смртни случаи од Ковид-19

Слободен печат

Во Италија се зголемува бројот на новозаразени со ковид-19

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Обраќање на Николовски: Сите имаме мајки, роднини и блиски кои може да го загубат животот од овој вирус

Слободен печат

Дневен преглед на состојбата со Ковид-19 во светот

Слободен печат

ВМРО-ДПМНЕ: Троцифрена бројка на заразени, а Филипче и Заев ни велат ја победиле заразата

Слободен печат

Американските милијардери пандемијата ги направи побогати за 565 милијарди долари

Слободен печат

Пекевски: Берово е отворен град за туристите, но секој мора да носи заштитна маска

Слободен печат

СЗО: Луѓето да носат маски од ткаенина на лице, а не медицински маски

Слободен печат