ПРЕПОРАКИ ОД ИЗОЛАЦИЈА: Тренинг сконцентриран на трицепсот, вежбаме со Елена Мирческа (ВИДЕО)

Фитнес инструкторката Елена Мирческа подготви нов сет вежби за читателите на Слободен печат – тренинг за трицепс. Вежбите се адаптирани за домашни услови.

Со денешниот сет на вежби од изолација, фитнес инструкторката Елена Мирческа акцентот го става на еден од најпроблематичните делови на женското тело – трицепсот, или добро познатите „свадбарки“!

– Овој дел од телото, исто како и внатрешниот дел од бутот, не се користи толку многу во секојдневната шема на движење на раката, како на пример, бицепсот, односно предниот мускул на надлактицата кој што е дирекно инволвиран во основните потези на кревање на раката. Од таа причина, доколку не му се посвети посебно внимание за секојдневна активација, задниот дел, односно трицепсот многу брзо таложи вишок на масни наслаги, атрофира и станува млитав, ни објаснува Елена и додава:

– Доколку имате вишок килограми и сте решиле да ги отстраните со соодветен режим на исхрана и физичка активност, задолжително воведете тренинг со тежини за да изградите нова мускулна маса која ќе ја врати еластичноста на провиснатата кожа и тонусот на мускулите. Но не секогаш зголемената телесна тежина е причина за овој феномен кај жените, „свадбарки“ или „крила“ не така ретко може да се забележат и кај слаби раце, што ви е доволен показател колку физичката активност игра круцијална улога за добар изглед!

Прочитајте и...  За десет секунди! Овој лесен трик засекогаш ќе го реши вашиот проблем со заплетканите врвки на бермудите! (ВИДЕО)

Вежбите кои денеска ви ги предлагам со секојдневно користење, дури и во домашни услови, ќе допринесат за дефинирање на мускулите на задниот дел од надлактицата и грбот, како и зголемување на рангот на движење и мобилноста на рамениот зглоб. Одберете внимателно кои од нив би одговарале на вашето ниво на кондиција и флексибилност, започнете постепено, за почеток е доволно да вежбате со сопствената тежина или да кревате минимална тежина, како мало шише со вода, со поголем број на повторувања, за подоцна да ја зголемувате тежината и да го намалувате бројот на репетиции.

Овие вежби треба да се користат во комбинација со други вежби кои ги активираат и останатите мускули на рацете и грбот.

Прочитајте и...  Конечно и се исполни желбата: Атиџе од „Медена земја“ ја сними својата прва песна „Покрај река Брегалница“ (ФОТО)

Ајде да вежбаме заедно со Елена.

Доколку немате идеа како сами да ја осмислите вашата фитнес рутина и кои комбинации на вежби се идеални за вашето ниво на физичка спремност и специфична градба, можете да се приклучите на секојдневните „онлајн“ часови во живо. Повеќе информации на @FitnesStudiLadyFit

Прочитај повеќе

Секој ден правел по 200 склекови, а резултатот после само еден месец бил неверојатен! (ФОТО)

Слободен Печат

Мајката на Парис Хилтон изгледа неверојатно во шестата деценија: Таа е вистинска дама! (ФОТО)

Слободен Печат

Анџелина Џоли после долго време забележана на прошетка: Лежерниот стајлинг кој го одобрија и критичарите! (ФОТО)

Слободен Печат

Ретко се релаксира и има слободно време – Вака изгледа Џенифер Лопез кога мисли дека никој не ја гледа (ФОТО)

Слободен печат

Се пофали со прекрасната линија во костим за капење: Брук Шилдс во 6-та деценија изгледа феноменално! (ФОТО)

Слободен печат

Кога си ѕвезда, се ти е дозволено: Том Круз го избегна карантинот, се враќа на снимањето на „Невозможна мисија 7“

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Алесандра Амбросио импресионираше со стајлингот на семејната вечера во Малибу! (ФОТО)

Слободен Печат

Џулија Робертс сподели ретка фотографија со сопругот Даниел Модер за нивната 18-годишнина (ФОТО)

Слободен печат

Џенифер Греј се разведува по 19 години брак: Парот живее одвоено уште од јануари

Слободен печат

Девојка забележала вистински хорор кога се вратила дома од карантин: Мислев дека дома ми се вселиле вонземјани! (ФОТО)

Слободен Печат

Славеничкото издание на Меланија: Првата дама на Америка во бел фустан со детаљ кој ефектно ја обликува половината! (ФОТО)

Слободен печат

За десет секунди! Овој лесен трик засекогаш ќе го реши вашиот проблем со заплетканите врвки на бермудите! (ВИДЕО)

Слободен печат