Преполнет капацитетот на болницата во Нови Пазар: Дете прима инфузија на скалите од задниот влез (ФОТО)

Ситуацијата со коронавирусот во Нови Пазар и Тутин е сѐ уште многу тешка. Министерот за туризам Расим Љајиќ утринава изјави дека од 2 јули до денеска само во овој град во нејзината болница починале 35 луѓе од корона вирус, меѓу кои и негов близок пријател.

Тој кажа дека во Тутин во истиот период починале 11 пациенти, но, како што рече, тоа се само официјални бројки. Тој смета дека има многу што починале во домашни услови и воопшто не стасале до болница и не биле регистрирани како позитивни на Ковид-19.

Фотографијата која е објавена на Твитер, а на која се гледа како дете седи на столче пред скалите од задниот запуштен влез на детското одделение и прима инфузија, е автентична, потврди Мирсад Ѓерчек, координатор на општата болница во Нови Пазар и најави казни за одговорните.

Вработен продавал сандаци

Прочитајте и...  Во Македонија регистрирани 85 нови случаи на ковид-19, 4 починати лица и 42 оздравени

Ѓерчек на денешната прес-конференција за медиумите рекол дека лично го пријавил во полиција вработениот во Општата болница во Нови Пазар вклучен во продажба на лимени сандаци на граѓаните.

„Вработен во нашата болница ангажирал приватна фирма за продажба на сандаци, ние го дознавме тоа и случајот го пријавивме во полиција“, рекол Џерлек.

Џерлек додал и дека 80 здравствени работници се на боледување, од вкупно 632 здравствени работници колку се вработени во Општата болница во Нови Пазар.

Прочитај повеќе

Во Унгарија 43 нови случаи на коронавирус, нема починати

Слободен печат

Бразил: Над 3 милиони заразени од коронавирус и повеќе од 100.000 починати

Слободен печат

Тензии во Белорусија: Лукашенко ја напушти земјата и покрај победата, војската излегува на улиците (ВИДЕО)

Слободен печат

Ковид-19 ги одложи иселеничките средби во Делчевско

МИА Агенција

Автолитии од Бијело Поље до Бар: Колони автомобили на протест ширум Црна Гора

Слободен печат

Бил Гејтс со нова прогноза: Пандемијата за богатите ќе заврши до крајот на 2020 година, за останатите ќе потрае уште цела година

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Две семејства се тепаа пред Градска болница, интервенираше и полицијата (ВИДЕО)

Слободен печат

Директорката Сотирова Бухова во самоизолација поради контакт со заболен член од семејството

Слободен печат

Затворени гласачките места во Белорусија: Прелиминарните резултати ја покажуваат доминацијата на Лукашенко

Слободен печат

Повеќе од 5 милиони заразени од коронавирус во САД

Слободен печат

Кириакидес: Вакцината за коронавирус би можела да биде достапна до крајот на годината

Слободен печат

Во Бејрут втор ден насилни протести, пожар пред парламентот, демонстрантите се судрија со полицијата (ВИДЕО)

Слободен печат