-9 C
Скопје

Преполнет капацитетот на болницата во Нови Пазар: Дете прима инфузија на скалите од задниот влез (ФОТО)

Ситуацијата со коронавирусот во Нови Пазар и Тутин е сѐ уште многу тешка. Министерот за туризам Расим Љајиќ утринава изјави дека од 2 јули до денеска само во овој град во нејзината болница починале 35 луѓе од корона вирус, меѓу кои и негов близок пријател.

Тој кажа дека во Тутин во истиот период починале 11 пациенти, но, како што рече, тоа се само официјални бројки. Тој смета дека има многу што починале во домашни услови и воопшто не стасале до болница и не биле регистрирани како позитивни на Ковид-19.

Фотографијата која е објавена на Твитер, а на која се гледа како дете седи на столче пред скалите од задниот запуштен влез на детското одделение и прима инфузија, е автентична, потврди Мирсад Ѓерчек, координатор на општата болница во Нови Пазар и најави казни за одговорните.

Вработен продавал сандаци

Прочитајте и...  Трамп ќе ја напушти Белата четири часа пред инаугурацијата на Бајден

Ѓерчек на денешната прес-конференција за медиумите рекол дека лично го пријавил во полиција вработениот во Општата болница во Нови Пазар вклучен во продажба на лимени сандаци на граѓаните.

„Вработен во нашата болница ангажирал приватна фирма за продажба на сандаци, ние го дознавме тоа и случајот го пријавивме во полиција“, рекол Џерлек.

Џерлек додал и дека 80 здравствени работници се на боледување, од вкупно 632 здравствени работници колку се вработени во Општата болница во Нови Пазар.

Поврзани вести

🔴 ОД МИНУТА ВО МИНУТА I Бајден денес станува претседател: Вашингтон е под опсада на војската

Слободен печат

Утре без струја дел од општините Ѓорче Петров и Сопиште, како и дел од индустриската зона Бунарџик

Слободен печат

ВИДЕО | Андоновиќ: Последните часови на мандатот на Трамп – Бајден денеска станува 46. претседател на САД

Слободен печат

Корекции на пензиите: Пензионерите од јануари со 185 денари повеќе на сметките

Слободен печат

Темелно чистење на Белата куќа пред доаѓањето на новите станари

Слободен печат

НУК со барања до Владата и рок до 25 јануари за нивно прифаќање: Безусловна субвенција за сите вработени во угостителската индустрија додека траат рестрикциите

Слободен печат

Остави Коментар