Пред Меси и Роналдо: Новата „Златна копачка“ е Левандовски!

Фото: EPA-EFE/LARS BARON/POOL

Полскиот напаѓач на Баерн од Минхен блескаше и сезонва постигнувајќи вкупно 41 гол во германската Бундеслига.

Роберт Левандовски на тој начин дојде до „Златната копачка“ на Европа, а воедно го урна рекордот на Герд Милер.

Полјакот за првпат доаѓа до ваквото признание, на втората позиција се најде рекордот Лионел Меси (шест „Златни копачки“) со 30 погодоци, а трет Кристијано Роналдо со 29.

Следните ѕвезди кои треба да блескаат во иднина, Килијан Мбапе (ПСЖ) забележа 27 голови од 31 настап, а истиот учинок го имаше и Ерлинг Халанд од Борусија Дортмунд, но од 28 настапи.

Минатата натпреварувачка сезона најдобар беше напаѓачот на Лацио, Чиро Имобиле со 36 постигнати голови.

Видео на денот