ПРАШАЊЕ НА НЕДЕЛАТА: Дали треба во Македонија да се озаконат истополови бракови?

„Слободен печат“ минатата недела спроведе анкета меѓу своите читатели на прашањето „Дали треба во Македонија да се озаконат истополови бракови?“.

Најголем дел од анкетираните или 59,72 проценти се изјаснија дека не треба да се озаконат истополовите бракови, додека 38,96 отсто одговориле дека тие треба да се озаконат. Само 1,33 отсто не знаат дали истополовите бракови во земјава треба да се озаконат.

Грција неодамна ги легализираше истополовите бракови, со што им се приклучи на неколку други земји-членки на ЕУ кои од претходно го направија истото.

Гласајте на нашето ново прашање на неделата достапно на нашата веб-страница „Дали го сменивте пасошот?“.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот